Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Владимир Путин започна да ползва услугите на престъпния свят - ето как

21 декември 2023, 21:24 часа • 5350 прочитания

Войната в Украйна отхвърли на втори план редица теми, свързани с Русия, включително ситуацията в руския престъпен свят. А там междувременно се извършват „тектонични размествания“, казва Марк Галеоти, експерт по руските спецслужби и организираната престъпност, почетен професор на Университетския колеж в Лондон.

Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече

Руската държава се нуждае все повече от престъпния свят, чиито услуги се оказват критично важни за властите. Това е основният извод, до който стига доклад под заглавие „Смутно време: руският престъпен свят след нахлуването на Русия в Украйна“, чийто автор е Галеоти. Той изтъква няколко основни промени: почти пълен разрив между престъпния свят в Русия и този в Украйна, преориентация към други пазари, растящ интерес на руската държава към услугите на престъпния свят, както и ръст на престъпността като цяло, заплашващ и държавата, и обществото.

Основният престъпен алианс в Европа се разпадна

Още: Защо не осъжда войната: Китай с огромни финансови ползи от руската инвазия

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Преди войната организираната престъпност в Русия бе свързана с престъпния свят в Украйна, образувайки по този начин най-големия престъпен синдикат в Европа, пише Галеоти. А войната се превърна в „катаклизъм“ за този синдикат. „До февруари 2022 година руските и украинските престъпни групировки формираха най-мощната криминална система в Европа и контролираха изгодния маршрут на трафика между Русия и Западна Европа“, се отбелязва в доклада. Като под трафик се имат предвид всички видове пренос на наркотици и други нелегални стоки, както и на хора.

Краят на „алианса“ на руско-украинската организирана престъпност се обяснява отчасти с нарушаването на предишната логистика, превърнало границата във фронтова линия с дължина стотици километри. За разрива в отношенията роля изигра и факторът „патриотизъм“ на украинската мафия от една страна, но от друга - и въвличането на криминалните „авторитети“ в Русия във войната на страната на Кремъл. Така например, както твърди Галеоти, попълването на частната армия „Вагнер“ с осъдени затворници е станало факт, едва след като криминалните „авторитети“ са дали съгласието си за това. Галеоти подкрепя твърденията си с имената на няколко престъпни лидери, влезли в редовете на „Вагнер“.

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Кой печели и кой губи от промените

Статуквото в света на организираната престъпност в Русия бе нарушено и заради рязката промяна в съотношението на силите между отделните групировки, пише Галеоти. „Спечелиха най-вече структурите, които имат връзки с Беларус, Армения и Централна Азия, докато големи транснационални мрежи се оказаха сред губещите“, констатира експертът.

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Още: Окончателно: Украйна легализира медицинския канабис

Престъпният свят в Русия заедно с руската държава се адаптира към променените условия на международната търговия и вече използва други пазари. „Много важни станаха Беларус, Южен Кавказ – Грузия, Армения, Централна Азия, Близкият изток, но преди всичко Турция – това са новите средища на руската престъпност за трансфер на пари и стоки. Руската престъпност фактически се опитва да създаде алтернативни маршрути навсякъде, където това е възможно“, посочва Галеоти.

Държавата дава на престъпността това, с което не иска да се свързва

Отношенията между държавата и престъпния свят в Русия по криминален начин се градят върху взаимната помощ, обяснява Марк Галеоти. Така например, престъпните структури са въвлечени плътно в доставките на микрочипове и други технологии, нужни за руския отбранителен комплекс. В доклада на Галеоти е цитиран сътрудник на Европол, който предполага, че „ако помогнеш за получаването на контрабандни микрочипове, Федералната служба за сигурност си затваря очите за трафик на наркотици, хора и т.н.“.

 

Още: Половината българи не се плашат от войната на Путин и харесват руска телевизия

Източник: Дойче веле

"Предавате родината": Московският университет затри специалността хибридна война, пропагандистите полудяха

Русия се хвали с ново страшно оръжие уж срещу HIMARS (ВИДЕО)

БТР-ите все още не са в Украйна, няма да нарушим ПВО. Говори зам.-министърът на отбраната

Антъни Блинкен: Путин вече загуби войната в Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес