Унгарският премиер Виктор Орбан лично разреши създаването на гигантска проправителствена медийна империя в страната, пише БГНЕС.
Още: В Абу Даби: Еди Рама изнесе серенада на Джорджа Мелони за ЧРД (ВИДЕО)
Още: Председателят на гръцкия парламент се впуска в президентската надпревара
Собствениците на около 500 унгарски национални и регионални медии миналата седмица при координирана акция подариха своите компании на бившия депутат от управляващата партия "Фидес", Габор Лискай. Всички тези "подарени медии" ще бъдат управлявани от фондацията на Лискай "Централноевропейска фондация за печат и медии". Подаряването и даренията, съгласно местното законодателство, не задължава при прехвърлянето на собствеността да има парични транзакции. И поради тази причина няма да бъде платен никакъв данък на държавата.
От "Централноевропейска фондация за печат и медии" съобщиха, че "тяхна основна цел ще бъде опазването на националните ценности".
"Става въпрос за проект от национално и стратегическо значение с обществен интерес", каза самият Виктор Орбан при подписването на указа, който разрешава въпросното прехвърляне на собствеността и създаването на практика на медиен монопол в Унгария в полза на управляващите.
Още: Две години след забраната: Украйна още не дава да се преговаря директно с Путин
Още: Грузинският президент осъди нападението срещу Гиорги Гахария
Припомняме, че след идването на Орбан на власт през 2010 година обществените медии открито застанаха в защита на режима му, а огромна част от частните медии бяха превзети от лица, близки до властта.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна си върна 25 военнопленници, сред които защитници на "Азовстал" и тежкоболни (СНИМКИ)
През 2010 година Унгария заемаше 23-то място по свобода на медиите в света. В момента тя се намира на 73-то място, съгласно класацията на "Репортери без граници".
През 2015 година общо 31 медии бяха посочени като проправителствени. Днес те са над 500. Близки на Виктор Орбан медийни босове са собственици и на медии в Република Македония. Всички те яростно защитаваха режима на Никола Груевски, открито се противопоставят на Договора за добросъседство между Македония и България, както и на този от Преспа, който сложи край на спора за името и откри пътя за евроинтеграцията на Република Македония.