Заради коронавируса тази година Виктор Орбан трябваше да се лиши от голямата сцена. И поради това му се наложи да помести политическата си програма на страниците на близкия до правителството вестник „Magyar Nemzet".
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
В есето си той ясно отхвърля либералния Запад: „От гледна точка на Централна Европа Западът е загубил привлекателността си“, пише Орбан. Житейските модели на либералния, отворен към света Запад, и на християнско-консервативния Изток са несъвместими. Политическите сближавания на двата лагера, каквито има например в Австрия и в Германия между християндемократи и Зелени, са определени от унгарския премиер като „перверзия“.
Различните възгледи за света ще разцепват все повече Европейския съюз, обяснява по-нататък Орбан. Унгария би искала, заедно със съюзниците си в региона, да се концентрира върху конкурентоспособността на ЕС. Но мнозинството в Брюксел възпрепятства този курс, тъй като наред с другото преследва сляпо целите, свързани с опазването на климата, и се стреми към мултикултурно общество.
Според унгарския премиер, и образователната политика на Запада е несъвместима с християнско-консервативните държави: „Целта на нашето образование е децата ни да станат патриоти, които да съхранят нашите запазени традиции.“ Освен това училищата би трябвало да потвърдят сексуалната идентичност на децата, която „създателят им е дал при раждането им“, и да опазят малолетните от „джендърската идеология“ и „пропагандата на хомосексуалните“.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Остър тон и конспиративни теории
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Орбан и неговата партия „Фидес“ от години твърдят, че европейските консерватори са предали идеала на християнска Европа. Обосновавайки се, Орбан прибягва все към едни и същи конспиративни теории. И в актуалното си есе той пише, че европейските институции служат на „Джордж Сорос и неговите хора“, а не на гражданите на Европа. Американският милиардер работел съвместно с „брюкселския елит“, с „международните медии“ и „маскираните като обединения на гражданското общество неправителствени организации“ за разрушаването на националните държави и християнско-консервативните правителства. Орбан за пореден път посяга и към харесваната от дясноекстремистките кръгове теория за „подмяната на населението“: един „глобален елит“ искал да постигне „открити общества със смесен етнос чрез ускоряване на миграцията“.
През последните седмици Виктор Орбан втвърди тона към своите противници. Това може и да е свързано с факта, че напоследък броят на новозаразените с коронавирус в Унгария расте драматично. „Орбан се страхува много, че покрай пандемията и икономическата криза може да загуби популярността си“, казва по този повод унгарският политолог Петер Креко. Затова през последните месеци той наложи още ограничения на свободната преса, осигури си извънредни пълномощия и съкрати средствата за опозицията, припомня Креко.
Освен това различни фракции в Европейския парламент заявиха, че ще одобрят новия бюджет на ЕС заедно с предвидените милиардни помощи само при условие, че той е обвързан със спазването на критериите за правовата държавност. В есето си Орбан определя това като „изнудване“ и обявява, че в този случай няма да даде съгласието си за бюджета. Политическият наблюдател Петер Креко обаче смята, че едно вето на Орбан е малко вероятно, тъй като унгарският премиер е зависим от бързите финансови помощи на ЕС. Освен това, независимо от отправяните от него заплахи, на европейско ниво Орбан в повечето случаи е проявявал склонност към сътрудничество.
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Въпреки това отношенията на Унгария с ЕС са трайно увредени: от 2019 година членството на партията „Фидес“ в Европейската народна партия е суспендирано. Възможното ѝ изключване нееднократно е било на дневен ред, но заради пандемията в началото на септември бе отложено за пореден път.
Подкрепа за Тръмп
Поради това Виктор Орбан търси съюзници от другата страна на Атлантика. В своето есе той (пръв от правителствените ръководители на ЕС) обявява подкрепата си за преизбирането на Доналд Тръмп през ноември. Той твърди още, че Унгария отхвърляла „моралния империализъм“ на демократите в САЩ.
Въпреки сближаването на Орбан с Русия и Китай, отношенията между Вашингтон и Будапеща изглеждат изключително добри. Администрацията на Тръмп покани единствено унгарския външен министър Петер Сиярто (от всички първи дипломати на ЕС) за подписването на споразуменията за нормализиране на отношенията между Израел и Обединените арабски емирства и Бахрейн в Белия дом. На финала на церемонията Сиярто дори предложи Тръмп за Нобелова награда за мир.
Опасен външнополитически баланс
Орбан и Тръмп си приличатне само реторически и политически, казва Петер Креко – те имат нужда един от друг. „В ЕС няма много други, които открито да подкрепят политиката на Тръмп, докато Орбан го прави“, посочва политологът. Това важи и с обратен знак.
В дългосрочен план сближаването на Орбан с Русия и Китай обаче може сериозно да обремени отношенията с Тръмп, смята Креко. По отношение на унгарската външна политика той говори за „опасен и крехък баланс“. Предизвикателството, отправено от Орбан към Запада, може обаче да се обърне срещу него - дори Доналд Тръмп да спечели изборите през ноември.
* анализ на Феликс Шпагвайн, Дойче веле. БГНЕС.