15,12 ч. турско време президентът на Русия Владимир Путин кацна на летището Есенбоа в столицата Анкара и се отправи към двореца на Реджеп Ердоган.
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Руският държавен глава бе посрещнат от зам.-министъра на външните работи Ахмет Йълдъз и други представители на ведомството, от посланика на Русия Алексей Ерхов, областният управител на Анкара Ерджан Топаджа и генерал Мехмет Кип също бяха на летището.
В президентския дворец на Ердоган той бе посрещнат с официална церемония, след което чрез видео-конферентна връзка двамата ще се включиха в церемонията по първата копка на АЕЦ "Аккую".
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Пред Ердоган и Путин генералният директор на Росатом Алексей Лихачов заяви, че се надява на дългогодишно сътрудничество между Турция и Русия и изтъкна, че "Аккую" означава "чист", което е символ на чистата енергия
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Планирана е среща между двамата президенти на "четири очи". Мерките за сигурност в Анкара са засилени и заради предстоящата утре среща на Ердоган и Путин с иранския лидер Хасан Рухани.
Вчера в Twitter Ердоган съобщи, че днес заедно със "скъпия приятел Владимир Путин" ще направят особено важна крачка в турско-руските отношения с поставянето на основите на грандиозната инвестиция от 20 млрд.долара, каквато е АЕЦ "Аккую", припомня БГНЕС. Проектът за новата атомна централа в южната провинция Мерсин предвижда участие на турски компании с 35-40%, което ще осигури за националната икономика добавена стойност от 6-8 млрд. долара. Когато АЕЦ влезе в експлоатация с пълен капацитет от 4 800 мегавата, тя ще може сама да се справи с енергийните нужди на Истанбул с производството на електроенергия от близо 35 млрд. киловатчаса, както и с 10% от потребностите на Турция. В най-интензивния период изграждането на централата ще наеме около 10 000 души и ще осигури възможности за работа на 3 500 специалисти в оперативната фаза. Планирано е през 2023 г. първият блок да влезе в експлоатация, а останалите 3 блока – през година. На работа ще бъдат назначени първите 35 от общо 248 студенти, завършили в Русия специално заради проекта за АЕЦ. Двете правителства подписаха споразумението за строителството на "Аккую" през 2010 г.
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край