Великобритания се цели да бъде първа с ваксина срещу коронавируса в света

18 май 2020, 08:00 часа • 2671 | прочитания

Подобно на други министри от правителството през седмицата, британският бизнес секретар Алок Шарма заяви, че страната се движи към допълнително намаляване на ограниченията, но "за да завладеем окончателно тази болест, трябва да намерим безопасна работеща ваксина".

Още: Нови палежи днес на автомобили Tesla в Берлин

Още: Накъде отиват финансите на Гърция? Мицотакис повиши гръцкия финансов министър

На брифинг той каза, че клиничното изпитание на ваксина срещу коронавируса в Оксфордския университет напредва добре и потвърди обявените по-рано от премиера Борис Джонсън 93 милиона паунда за създаването на нова лаборатория за изследване на ваксини.

Правителството вече е инвестирало 47 млн. паунда във ваксината, създавана от учените в Оксфорд и Шарма се ангажира с още 84 млн. паунда ново финансиране. Той добави, че фармацевтичната фирма AstraZeneca е финализирала "глобално лицензионно споразумение" с Оксфорд и правителството. Това означава, че ако тестовете продължават успешно, до септември ще бъдат на разположение 30 милиона дози за Обединеното кралство, като част от споразумение за 100 милиона дози.

Шарма заяви, че така Обединеното кралство ще бъде първата страна, успяла да произведе ваксина срещу вируса.

Още: Украински националист застрелян като куче ден след европрисъда срещу Украйна заради Одеса'2014 (ВИДЕО, 18+)

Още: Исторически скандал: Съдия на ООН осъден за съвременно робство (ВИДЕО)

Още: "Русия вече е твърдо номер 2 в света по разпространение на коронавируса"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес