Британското правителство промени лозунга на кампанията за борба с коронавируса от „Остани вкъщи“ на „Бъди нащрек“, съобщи премиерът Борис Джонсън на личния си профил в социалната мрежа Twitter, цитиран от РИА Новости.
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Everyone has a role to play in helping to control the virus by staying alert and following the rules.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) May 10, 2020
This is how we can continue to save lives as we start to recover from coronavirus.#StayAlert pic.twitter.com/2z9yl1Fxs4
Очаква се в неделя вечер премиерът да направи телевизионно изявление, в което ще представи план за постепенното смекчаване на карантината, въведена от 23 март заради коронавируса. Мерките, обаче, ще бъдат разхлабени много леко.
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
"Всеки е важен за това да поставим вируса под контрол, като спазваме правилата и не намаляваме своята бдителност ... Ако някой в дома ви има симптоми, всички трябва да се изолирате", се казва в съобщението на Борис Джонсън.
Междувременно британското правителство оповести списък с ключови препоръки, които по същество напомнят вече въведените такива.
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
"Останете вкъщи колкото е възможно повече. Работете дистанционно от домовете си, ако е възможно. Ограничете контактите си с други хора. Ако излизате навън, дистанцията трябва да бъде поне два метра. Мийте редовно ръцете си", съветва правителството.
Множество британци критикуват плановете на Джонсън да облекчи ограничителните мерки. Дори Никола Стърджън, премиерът на Шотландия, се изказа срещу отслабването на карантината.
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
Основните критики към Джонсън са, че е твърде рано за охлабване на мерките, след като броят на новозаразените, както и този на смъртните случаи, не намалява.
Идеята за премахване на карантината бе разкритикувана и от почти всички съюзи в страната, според които приоритетът в тази ситуация трябва да е е запазването на живота и здравето на хората, а стартирането на предприятия, транспорт и друг вид икономика, дори и при спазването на дистанция между хората, ще доведе до увеличаване на инфектираните. Освен това в редица области и индустрии, - например в обществения транспорт в час пик, е напълно невъзможно да се осигури социално дистанциране.
В събота Великобритания записа 31 хиляди починали от началото на епидемията до момента, докато през март оптимистичен сценарий на учените прогнозираше максимум 20 хиляди смъртни случая за цялата пандемия. Сега правителствените експерти прогнозират поне 100 000 смъртни случая до края на 2020 г., ако ограничителните мерки бъдат бързо разхлабени.
Очаква се от утре властите да премахнат едночасовото ограничение за спорт на открито, да разрешат магазините и градинските центрове да отворят врати, както и да оповестят график за поетапно отваряне на малките кафенета, заведения и магазини. Ще бъде въведена и петточкова цветна скала за заплахата от коронавирус, а текущото ниво ще бъде оценено като четвърто.
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 10 май