Обединеното кралство навлиза в трети ден на национален траур след кончината на кралица Елизабет Втора. Определена бе датата за държавното погребение на бившия монарх - 19 септември. Скръбта по баба им събра отново внуците й Уилям и Хари.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Днешният ден изглежда няма да бъде толкова натоварен за новия крал Чарлз Трети. Предварителната му програма предвижда среща в Бъкингамския дворец с генералния секретар на Общността на нациите - бившата Британска общност. По-късно пак в двореца той бъде домакин на завеждащите мисиите на страните, на които е държавен глава.
От понеделник обаче програмата отново става натоварена, тъй като Чарлз Трети и кралицата консорт Камила започват обиколка на отделните части на Обединеното кралство, започвайки от Шотландия. Съобщено бе, че премиерът Лиз Тръс ще придружи кралската двойка.
Също от утре започва придвижването на ковчега с тленните останки на Елизабет Втора от Шотландия към Лондон, като най-напред той ще бъде изложен за поклонение в катедралата „Сейнт Джайлс“ в Единбург. Самото погребение е насрочено за 19 септември от 11.00 часа в Уестминстърското абатство. От абатството съобщиха, че то ще затвори врати за посетители до деня на погребението.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
На същото място през 1947 година кралицата се омъжи за принц Филип, а по-късно през 1953 година бе коронясана.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Британските медии разпространиха кадри от двореца Уиндзър на принц Уилям, съпругата му Кейт, принц Уилям и неговата съпруга Меган. Както коментира Скай нюз, двамата братя може да имат различия, но скръбта по тяхната баба ги събра отново. Медията разполага с информация, че принц Уилям е поканил брат си и Меган. Те са се срещнали с хора пред двореца и са разговаряли с тях. Скай нюз припомня, че дори и в най-трудните времена кралицата винаги е казвала, че Хари и Меган са част от семейството.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа