Министерството на образованието и прокуратурата на Русия са настояли руските училища да закупят бутафорно оръжие за обучението на учениците, пише The Moscow Times в телеграм канала си.
Още: Фон дер Лайен: Подготвяме план за прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива
Още: Бивш военен министър: Руската тактика е по-скоро САЩ да се оттеглят като посредник в Украйна
От януари до септември училищата са похарчили над 240 милиона рубли (около 2,5 милиона долара по обменния курс на централната банка на Русия) за учебно оборудване на кабинетите, в които ще се провежда началната военна подготовка, се съобщава в публикацията.
За сравнение за същия период те са похарчили едва 64 милиона рубли за оборудване за кабинетите по химия, около 11 милиона рубли за тези по физика и около 21 милиона рубли за пособия по биология.
Още: Трима руски военни се взривиха с граната по непредпазливост (ВИДЕО)
Още: В Русия гори църква след атака с дрон, гасенето на пожара се оказва невъзможно (ВИДЕА, СНИМКИ)
Още: Макрон: Путин да спре да лъже (ВИДЕО)
Прокуратурата дори е направила проверка в училищата за наличието на въпросните макетни оръжия. От прокуратурата в Санкт Петербург през февруари не само са извършили порверка, но и са издали заповед със задължителен списък на необходимото оборудване. По-рано от руското Министерство на образованието съобщиха, че училищата трябва да закупят макети на оръжия, мини-лаборатории за радиационно и химическо разузнаване, стрелкови тренажори и различни симулатори. Един такъв комплект може да струва около 537 хиляди рубли, се казва в публикацията.
От изданието са направили проверка и са установили, че училищата освен макети на картечници, често закупуват и патрони, пистолети Макаров, резервни пълнители, бронежилетки, макети на гранати Ф-1 и РГД-5 и др.
Още: В Кремъл се изплашиха за живота на Путин: Делегация се опита да му поднесе опасен подарък
Още: "Русия се стреми към смърт и разруха": Молдовският президент осъди новите удари по Киев
Още: Руски депутат: Русия ще воюва с всички бивши съветски републики, включително с Беларус
Още: Тайните на фараона Рамзес II: Откриха скрити послания върху египетския обелиск в Париж
Още: Съпротивата срещу Путин се втвърдява: СУ-30СМ за 50 млн. долара изгоря в Ростов на Дон (ВИДЕО)