"Слагаме голямо ударение с лечението със заместващи вещества. Целта е да се предотврати разпространението на инфекциозни болести. Страните, които са съседки на България, като Румъния и Гърция има много сериозни епидемии на ХИВ и инфекциозни заболявания, заради употребата на наркотици." За това алармира д-р Лукас Визинг от Европейския център за мониторинг в коментар на Европейски доклад за наркотиците – за разпространението и проблемите на лечението пред БНТ.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
По думите му най-тревожен е проблемът с нарастващите случаи на смърт след свръхдоза. 9 хиляди души са починали от свръхдоза в Европа за последната година.
"Особено в САЩ наблюдаваме огромна епидемия от смърт след връхдоза и се притесняваме това да не се пренесе в Европа", уточни още д-р Визинг.
Той съобщи, че в Европа най-лесно човек се снабдява с кокаин, като той се крие в различни други продукти, като текстилни продукти, например.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Визинг уточни, че съществуват много добри методи на превенция, например лечение с вещество, което замества опиума и подчерта значението на продължителността и приемствеността на грижата за наркозависимите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Повече от 92 млн. възрастни в ЕС (на възраст между 15 и 64 години) са опитвали незаконни наркотици през живота си, а през 2016 г. приблизително 1,3 млн. души са били лекувани за употреба на незаконни наркотици. Все по-голяма роля в разпространението на наркотиците играе он лайн пазарът, стана ясно от тазгодишния Европейски доклад за наркотиците на Европейския център за мониторинг на наркотици и наркомании в Лисабон.
Европа освен важен пазар за незаконните наркотици, все повече става и производствен регион, става ясно още от годишния доклад. Улесненият достъп до пазара и минимизиране на риска от залавяне по границите, както и иновациите на производствения метод водят до появата на редица незаконни лаборатории за преработка на кокаин, за производство на екстази и метамфетамини, както и окончателни етапи от производството на амфетамини. Някои от синтетичните наркотици, произвеждани в ЕС, са предназначени за външни пазари.