Европейските министри на външните работи от страните членки на НАТО са започнали да обсъждат план за постепенно увеличаване на разходите за отбрана на Алианса. Става въпрос за нарастване от 2% от брутния вътрешен продукт на страните, каквато е целта на отбранителния съюз сега, на 3% до 2030 г., съобщи британският вестник Financial Times на 12 декември, позовавайки се на неразкрити източници.
Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна хвърли светлина върху отдавна пренебрегваните затруднения в производството на оръжие и снабдяването в западните държави. Сега те се опитват да подсилят отбранителните си индустрии.
Още: Европа тихо се готви за Трета световна война
Колко страни спазват показателите и какво може да попречи на новия план?
Броят на членовете, които отговарят на сегашното ниво на разходите от 2%, се е увеличил до 23 тази година. В това число влиза и България, но някои страни като Испания или Италия все още не успяват да достигнат този показател.
Още: България ще похарчи над 2% от БВП за отбрана през 2024: Кои са в топ 5 на НАТО?
Снимка: Getty Images
Планът е страните да се споразумеят за новата цел по време на срещата на върха в Хага през следващото лято, но се опасяват, че фискалният натиск върху някои от най-големите икономики на ЕС може да попречи на плановете им.
Италия, която вече е обект на процедурата на ЕС за прекомерен дефицит заради последователно натрупване на годишен бюджетен дефицит, по-висок от определения от блока праг от 3%, ще трябва хем да го намали, хем да увеличи военните си разходи едновременно.
„Политиката е правене на избор в условията на недостиг, а там винаги има недостиг на пари и винаги има твърде много приоритети“, заяви новоназначеният ръководител на НАТО Марк Рюте, цитиран от Financial Times.
Още: Щета за милиони: Пет години фирма освобождавала горивото си от акциз с лъжа, че доставя на НАТО
Тръмп вече изплаши страните от НАТО
Снимка: president.gov.ua
Стимул за противодействие на бюджетните икономии в отбраната може да бъде предстоящото встъпване в длъжност на Доналд Тръмп, който отдавна се застъпва за това съюзниците на САЩ в НАТО да увеличат разходите си за отбрана. По време на предизборната си кампания републиканецът заяви, че ако бъде преизбран, ще подкрепи Русия да прави „каквото си поиска“ със страните членки на Алианса, които не изпълняват критериите за разходи за отбрана.
Още: Доналд Тръмп покани Русия да нападне НАТО (ВИДЕО)