Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В клопката на Тръмп? Европа готви невиждан като стойност оръжеен пакет за Украйна

18 февруари 2025, 12:08 часа • 6251 прочитания

Докато САЩ и Русия започват преговори в Саудитска Арабия за подобряване на двустранните отношения и за договаряне на край на войната в Украйна, европейците са тотално отписани. Те са сложени на "детската маса", както каза директорът на германския оръжеен гигант Rheinmetall Армин Папергер в момент на шок за Стария континент. Вече е ясно, че Доналд Тръмп иска Европа да поеме тежестта и на своята защита, и на тази на Киев, а тя явно е готова да действа.

Още: В Рияд започнаха преговорите между Русия и САЩ. Зеленски за пръв път без видеообръщения от началото на войната (ВИДЕО)

Пакет за цели 700 милиарда евро?

Европейският съюз очевидно подготвя многомилиарден пакет за закупуване на военно оборудване за Украйна. Европейски служители работят по новия проект. Плановете за разходите за военно оборудване обаче няма да бъдат обявени преди предсрочните парламентарни избори в Германия на 23 февруари, за да се избегнат всякакви спорове преди вота, пише Bloomberg, позовавайки се на служители, запознати с плановете.“ 

Споменава се и групата от подбрани лидери на ЕС, поканена в Париж този понеделник от френския президент Еманюел Макрон. Тя целеше координиране на европейския отговор срещу посланията на Тръмп за изтегляне на американската помощ, но в публичното пространство след дискусията не бяха оповестени гръмки новини: Срещата в Елисейския дворец: Дълги разговори, заучени фрази и нулев резултат.

Снимка: Getty Images

Германският министър на външните работи Аналена Бербок обаче избърза и даде представа за мащаба на европейските действия. Тя намекна, че бъдещият пакет може да достигне стойност около 700 млрд. евро.

„Ще стартираме голям пакет, който никога досега не е бил виждан в такъв мащаб“, заяви Бербок в интервю за Bloomberg в рамките на Мюнхенската конференция по въпросите на сигурността. Тя заговори за европейски финансов пакет за сигурността, подобен на този от времената на Covid-кризата. "Това ще стане в близко бъдеще", посочи топ дипломатът на Берлин.

В понеделник по Bloomberg Television литовският министър на отбраната Довиле Шакалене заяви, че „осъзнаването, че не САЩ ще защитават Европа, а че Европа ще се защитава с помощта на САЩ“, ще промени драматично ситуацията със сигурността на континента. „Трябва бързо да похарчим средства за отбрана, и то много - стотици милиарди трябва да бъдат похарчени незабавно. Всички ще трябва да действаме бързо, включително и Германия", посочи тя.

Още: Литовският военен министър: Путин няма да се промени, имаме 3-4 години да се подготвим за голяма война

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че европейското предложение ще се съсредоточи върху военното обучение, ускоряването на усилията за оказване на помощ, доставките на оръжия и това, което Европа може да предложи по отношение на гаранциите за сигурност.

Какви гаранции за сигурност може да предостави Европа?

Бербок каза, че мирът в Украйна ще дойде само чрез сила. „Това изисква строги и дългосрочни гаранции за сигурността на Украйна, силна НАТО и напредък в преговорите за присъединяване на Украйна към Европейския съюз. Като европейци, като германци, ние стоим твърдо на страната на Украйна - с военна, хуманитарна и финансова подкрепа. От пълното руско нахлуване насам ние, европейците, сме подкрепили Украйна с общо над 134 милиарда евро, само Германия я е подкрепила с почти 44 милиарда евро“, каза тя.

Снимка: Getty Images

Още: По-малко миротворци, без далекобойни ракети за Украйна и 10-годишно замразяване на войната: NYT със сценарии за примирие

Силата на Европа „се основава, въпреки всички наши различия, на нашето единство. От Париж до Мюнхен вървим заедно, с решителност и категоричност“, допълни Бербок.

Тя обеща да се инвестират повече пари във въоръжение и военно оборудване. „Като европейци, ние ще носим повече отговорност за собствената си сигурност. Защото, с оглед на екзистенциалната заплаха, са необходими големи съвместни усилия, за да осигурим мира и просперитета си. С Covid-кризата видяхме на какво е способна Европа. Отново са необходими инвестиции, които да са адекватни на историческия етап, пред който сме изправени", заяви германският дипломат №1, цитирана от Berliner Zeitung.

Още: С магаретата напред: Русия се радва на шизофренната дипломация на Тръмп за Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Миротворци в Украйна: различията

Полският министър-председател Доналд Туск и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също не оставят съмнение, че отговорът срещу Доналд Тръмп е повече пари за оръжия.

"Ако ние, европейците, не похарчим много пари за отбрана сега, ще бъдем принудени да похарчим десет пъти повече, ако не успеем да предотвратим голяма война", написа Туск в X.

Той обаче не иска Полша да изпраща военни в евентуален мироопазващ контингент в Украйна при сключване на примирие - нещо, което Макрон и британският премиер Киър Стармър са склонни да направят. Условието на Стармър е обаче да има мироопазващи сили и от САЩ, което Тръмп не желае. Швеция не изключва възможността да изпрати свои военни като миротворци в Украйна.

Още: Анализ от САЩ: Дипломацията на Тръмп няма да донесе мир, Европа тръгва по път на по-голяма война

Снимка: president.gov.ua

Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че германски войници биха били вариант, ако рамката е подходяща. Канцлерът Олаф Шолц пък заговори в типичния си стил - всеки дебат за изпращане на мироопазващи сили в Украйна е "напълно преждевременен" и "крайно неуместен", докато войната продължава.

Той все пак потвърди подкрепата си за предложението на ЕС за задействане на извънредна клауза за масово увеличаване на разходите за отбрана, което Фон дер Лайен прокара миналата седмица на Мюнхенската конференция по сигурността. Съгласно това предложение държавите ще бъдат освободени от ограниченията на ЕС за дълга и дефицита за военните разходи. Досега такива фундаментални промени в структурите на блока не бяха възможни.

"Европа разбра посланието на САЩ, че трябва сама да прави повече", заяви нидерландският министър-председател Дик Схоф.

Още: "В близко бъдеще": Посланиците на ЕС решават за 5 милиарда евро военна помощ за Украйна

Съвместен дълг

Новият пакет от милиарди евро би могъл да се финансира чрез съвместен дълг. Той всъщност е забранен и от Договорите на ЕС, но идеите се обсъждат отдавна. Проблемът е, че множество държави от блока сега изпитват затруднения и трябва да преструктурират бюджетите си, което обикновено става само за сметка на социалните помощи.

Пазарът на облигации пък показва, че инвеститорите смятат за по-рисковано да инвестират в европейски държави.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес