В Гърция разработиха маска „терминатор за вируси“

07 декември 2020, 12:35 часа • 1312 | прочитания

Високотехнологично устройство, лична защитна маска, комбинирана с антимикробна и антивирусна система (PPE), която стерилизира както вдишвания, така и издишания въздух, е разработено в Солунския университет „Аристотел“, съобщи Keep Tolking Greece, цитиран от БГНЕС.

Още: Вучич с нов скандал: Фирмата, дала зелена светлина за гарата в Нови Сад, ще прави АЕЦ в Сърбия

Още: С леко разместване на срещите: Крал Чарлз се върна на работа след кратко болнично лечение

„Маската терминатор за вируси“ очаква одобрение от съответните служби и се очаква да промени играта в защитата на медицинския и сестринския персонал в страната.

Маската с пълно покритие на лицето е наречена „VITER1 GR“, от „Virus

Terminator Greece“ и преобразува пасивната защита срещу SARS-CoV-2 в активна, използвайки специални LED лампи, които произвеждат стерилно UV-C лъчение, излъчвано във вдишвания въздух, докато по същия начин стерилизира издишания въздух с абсолютна безопасност за потребителя.

Още: Не в гората, а в града: Мечка с две малки нападна мъж в Румъния (ВИДЕО)

Още: Майстори на нелепицата: Руснаците явно са пуснали авиобомба по... гробище в... Русия (ВИДЕО)

Устройството се състои от маска за цяло лице (тип шнорхел), от медицински силиконов материал, подходящ за контакт с кожата. Качеството и чистотата на вдишвания и издишвания въздух се контролират от верига за филтриране и стерилизация с активен въглен посредством подходяща ултравиолетова радиация. Количеството вдишван въздух също се регулира чрез контролиране на дебита. Стерилизацията е двойна чрез независими проходи, както за вдишван, така и за издишан въздух.

Специфичната дължина на вълната, използвана в устройството, като същевременно поддържа неговото антимикробно действие, превръща всеки озон в кислород, което прави използването на устройството напълно безопасно.

Вдишваният въздух, преди да влезе вътре в маската, се филтрира със специален филтър с активен въглен, който може да се подменя, и след това се излага на ултравиолетово лъчение през прикрепената система, като така нежеланите микроби, вируси и други патогени, които са вредни, биват убивани.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес