В бонския квартал Бад Годесберг обущар се оплаква, че децата му не желаят да поемат семейния бизнес - те предпочитат да следват в университет, а намирането на чирак се оказва трудна задача. Ковачът в близкия център за конна езда пък казва, че след края на обучението на стажанта му, се е опитал да го задържи, но той не е пожелал да остане. Много трудно е да се намери нов, подходящ човек, казва той. Друг германец, работещ за голяма корпорация, винаги отчаяно търси компютърни специалисти, а навсякъде из кафенетата в Бон висят обяви: "Търси се персонал".
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
"Много предприятия в Германия вече са силно засегнати от недостига на квалифицирани работници", признава федералното министерство на икономиката. "Повече от 50% от фирмите виждат в това най-голямата заплаха за развитието на своя бизнес." И въпреки че много компании усещат осезаемо липсата на подходящи кадри, ситуацията вероятно тепърва ще се влошава.
През идните години предстои пенсионирането на т.нар. бейби бумъри. А до 2035 в Германия ще има недостиг на 7 милиона квалифицирани работници, твърди Институтът за изследване на заетостта.
Рекордна заетост. По-ниски реални заплати.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Но дали в страната наистина има прекалено малко квалифицирани работници? Икономистът и специалист по пазара на труда Симон Йегер, който ръководи Института за икономика на труда (IZA) в Бон, казва следното: "В момента имаме рекордна заетост в Германия. Около 46 милиона души работят - това е повече от всякога и това развитие всъщност противоречи на тезата за недостига на квалифицирани работници".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Според него младите са по-добре образовани от онези работници, които сега се пенсионират. Йегер обръща внимание и на резкия спад на заплатите в реално изражение, който през 2022 е бил 5,7 процента. "Всичко това не потвърждава тезата, че работната сила е станала изключително дефицитна", смята той. По неговите думи, ако недостигът е в застрашителни размери, заплатите не би трябвало да спадат. Защото "цената се определя от търсенето - колкото е по-голямо то, толкова по-висока става тя".
Резерв от квалифицирани хора
Йегер, който има докторска степен от Харвардския университет и е преподавал в Масачузетския технологичен институт (MIT), смята, че в Германия се е формирал "резерв от работна ръка, който не се използва". Според него в този т.нар. резерв попадат хора, "които вероятно биха искали да работят, но не излизат на пазара на труда. Или пък има "работещи на непълно работно време, които при по-добри условия биха работили и на пълно работно време".
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Той посочва като възможна причина против започването на работа данъчната тежест - когато в едно семейство например и двамата съпрузи работят, единият получава доста по-неизгодна данъчна категория. Но и мнозина решават да работят на половин работно време по същата причина - повече работа, по-високи данъци. Според Федералната агенция по заетостта, едва 11% от хората, които работят по 20 часа седмично, са заявили, че биха желали да работят повече. Основната причина обаче все пак е друга - най-вече поради грижи за деца или болни роднини.
"Компаниите трябва радикално да променят условията, които предлагат. Те трябва да ухажват хората", категоричен е Щефан Шайбле от управителния съвет на консултантската компания "Роланд Бергер". "Работодателите, които не са разбрали, че трябва да инвестират в своя персонал, сега имат много голям проблем", казва той.
Йегер, от своя страна, посочва, че над 200 000 медицински сестри, които в момента работят друго, биха били готови да се върнат към професията си, ако заплащането и условията на труд станат по-привлекателни.
Той дава за пример един фризьорски салон в родния му Бон, в който собственичката дълго време не можела да намери персонал. След като обаче решила да назначава и фризьори на четиридневна работна седмица, изведнъж кандидатите станали много. "Това важи и за много други сфери", казва специалистът.
Няма как да стане без имиграция
Експертите по пазара на труда твърдят, че за преодоляване на недостига на квалифицираните кадри в Германия е необходима нетна имиграция от 400 000 души всяка година. Досега контролираната работна имиграция от трети страни е била ограничена до максимум около 60 000 ежегодно.
Според Йегер Германия си остава много привлекателна страна за работниците от чужбина. Той изброява някои нейни предимства - като функциониращата правова държава и стабилната политическа система. "Тези фактори са важни за дългосрочната перспектива на имигрантите", подчертава специалистът.
Източник: Дойче веле