Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Държавната дума предложиха да се въведат етикети "Произведено от враг на Русия"

08 май 2023, 15:08 часа • 2479 прочитания

Стоки, произведени в „неприятелски“ на Русия държави, да бъдат с етикети „произведено от враг на Русия“. Това предложи руският депутат и заместник-председател на Комисията по отбрана Алексей Журавльов.

Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

„Много западни компании, които официално обявиха, че напускат Русия, продължават под една или друга форма да се опитват да продават продукцията си тук. Такива стоки трябва да бъдат маркирани с надпис „произведено от враг на Русия“, и то с голям шрифт и на най-видно място“, написа той в канала си в Telegram

Според Журавльов потребителят трябва да е наясно, че купувайки си такъв продукт, той "финансира врага". По думите му загубите на западните компании от това „може да възлизат на милиони долари“, но не уточнява въз основа на какви данни прави такава оценка.

Според руското издание „Важни истории“ от началото на войната в Украйна само 20% от фирмите от „неприятелски“ страни напълно са напуснали Русия. Данните са взети от руския регистър на юридическите лица от февруари 2022 г. до април 2023 г. Според оценките на изданието броят им е намалял с 2500.

Още: Поредна размяна на удари с дронове между Украйна и Русия, в Лиски петролната база гори пети ден (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

ОЩЕ: "Тези негодници": Председателят на Държавната дума поиска да се отнеме имуществото на напусналите Русия

Сред тези, които напълно са напуснали руския пазар независимо от големите си инвестиции, са автомобилните гиганти Mercedes-Benz, Renault, Nissan, Mazda, веригата бензиностанции Shell, тютюневият холдинг Tobacco Group, веригата за бързо хранене McDonald's и други.

Според Financial Times обаче бавният темп на напускане на западните компании е свързан с факта, че тези заявления се разглеждат от руска държавна комисия, която заседава едва три пъти месечно и на всяко заседание разглежда не повече от седем зааявления. Затова в момента около 2000 чужди компании чакат да могат да напуснат руския пазар, писа изданието в края на март, цитирайки събеседник, близък до правителствената комисия. С този темп ще са необходими около осем години, за да се разгледат само направените до момента заявки, посочва изданието.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес