Според данните от екзитпол, в изборите за местни органи на самоуправление в Полша води управляващата партия в страната, "Право и справедливост" на Ярослав Качински, която значително укрепи позициите си в страната. Тя, обаче, не постигна желания успех в големите градове.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
В неделя, 21 октомври, поляците гласуваха за около 47 хил. депутати за общинските, селските и войводските съвети, както и за 2,5 хил. ръководители на областни администрации и кметове. Държавната избирателна комисия ще представи междинните резултати от изборите днес, 22 октомври, а окончателните официални данни - в сряда, 24 октомври. Вторият тур на местни избори в онези райони и градове, в които нито един от кандидатите не получава повече от 50% от гласовете, ще се проведе на 4 ноември.
Гласуването в повече от 25-те хил. избирателни секции е преминало спокойно.
Първите резултати
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Според социолозите, управляващата партия е успяла да постигне най-добрия резултат на изборите. Тя получава 32,3% от гласовете. Както се очаква, "Право и справедливост" ще има мнозинство в държавните структури на 9 от 16 войводства. Ако този резултат се потвърди, това ще бъде наистина сензационно, тъй като сега партията на Качински има мнозинство само в Прикарпатското воеводство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Обединението под името "Гражданска коалиция" се нарежда на второ място с резултат от 24,7%. Лидерът на коалицията Гжегож Схетина, който оглавява най-голямата в Полша опозиционна партия „Гражданска платформа“, смята, че този резултат е “първата стъпка към победата".
На трето място е Полската селска партия с 16,6% от гласовете. 6,3% от гласовете са спечелени от дясната партия „Кукиз-15”и безпартийни кандидати. 5.7% е получил Съюзът на демократичната левица. Останалите политически сили не са получили повече от 2% от гласовете.
Големите градове
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Въпреки победата в цялата страна, "Право и справедливост" не успя да спечели властта в най-големите градове. В повечето от тях кметските кресла ще бъдат заети от кандидати на опозицията.
Най-големият успех на опозицията е постигнат във Варшава. В столицата кандидатът на „Гражданската коалиция“ Рафал Тшасковски печели в първия кръг с подкрепата на 54,1% от гласоподавателите. 30,9% от избирателите са гласували за кандидат на "Право и справедливост" Патрик Яки.
В Краков и Гданск ще се проведе втори кръг на изборите, но там водят независими кандидати.
Кметовете в Познан, Люблин, Катовице и Бялисток са били избрани още в първия кръг. Като цяло, в тези градове печелят кандидатите от "Гражданската коалиция" или независими политици.
Висока избирателна активност
Избирателната активност на местните избори в Полша тази година е била по-висока от обичайното. Според предварителните данни повече от 50% от избирателите са участвали в гласуването. Две минути преди края на избирателния ден, Държавната избирателна комисия дори реши да удължи времето за гласуване, тъй като в някои избирателни секции в 21:00 часа все още е имало опашки.
Според експерти избирателната активност е била повлияна от много активна предизборна кампания, проведена от основните партии и независими кандидати през последните месеци. Представители на правителството, включително министър-председателят Матеуш Моравецки, също са участвали активно в кампанията.
Освен това, състоялото се всенародно гласуване открива нов избирателен цикъл в Полша. През пролетта, в страната ще се проведат изборите за Европейски парламент, през 2019 г. - парламентарни избори, а през 2020 г. - президентски избори. В много отношения местните избори са показателни за нагласите в обществото и могат да определят развитието на политическия живот през следващите две години.