Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Управляващите в Полша открито предизвика ЕС: Не се поддаваме на изнудване

19 октомври 2021, 08:08 часа • 1680 прочитания

Полските лидери имат послание към ЕС преди обръщението на премиера Матеуш Моравецки до Европейския парламент днес, 19 октомври: "Ние не се поддаваме на изнудване". Това са думите на Ярослав Качински, фактически лидер на страната и председател на управляващата партия "Право и справедливост“ (PiS), в ново интервю за проправителствения портал Sieci.

Вчера Моравецки изпрати съобщение до колегите си от ЕС, с които той ще се срещне по време на заседанието на Европейския съвет в четвъртък и петък, призовавайки ги да бъдат "отворени за диалог", предаде БГНЕС.

"Искам да ви уверя, че Полша остава лоялен член на Европейския съюз. Ние сме длъжни да го направим до степента, която се изисква в Договорите. Нито една йота по-малко и нито една йота повече", каза полският премиер, подчертавайки, че Полша спазва законодателството на ЕС и уважава присъдите на Съда на ЕС.

В писмото си до колегите си лидери Моравейски обаче обяснява, че Полша действа в по-широките интереси на страните от ЕС в продължаващите си битки за върховенство на закона. Той каза, че иска да привлече вниманието им "към опасно явление, което заплашва бъдещето на Съюза. Трябва да се тревожим за постепенното превръщане на Съюза в образувание, което ще престане да бъде съюз на свободни, равноправни и суверенни държави, а вместо това ще се превърнем в един, централно управляван организъм, управляван от институции, лишени от демократичен контрол от гражданите на европейските държави".

Заявките от Полша идват на фона на най-напрегнатата седмица за ЕС в тежките отношения между Варшава и Брюксел. Дългогодишните притеснения за върховенството на закона в Полша, причинени от усилията на националистическата управляваща партия да упражни по-голям политически контрол върху съдебната система, се разразиха след решение, постановено по-рано този месец от Конституционния трибунал на страната, според което конституцията на Полша има предимство пред някои аспекти на правото на ЕС, което фактически подкопава правната основа на Европейския съюз.

Това накара Европейската комисия да забави одобряването на искането на Полша за 24 милиарда евро безвъзмездни средства и 12 милиарда евро заеми по плана на ЕС за възстановяване от пандемията.

Въпреки че Полша и върховенството на закона не са на дневен ред за срещата на лидерите тази седмица, холандският премиер Марк Рюте заяви, че ще настоява да се замразят парите на Полша. Германският канцлер Ангела Меркел обаче вече предупреди държавите от ЕС и Европейският парламент да не бързат да блокират средствата за възстановяване на Полша.

Европейският парламент също оказва натиск върху председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен да действа срещу Полша, или като блокира парите за помощ при пандемия, или като задейства нов механизъм, който свързва финансирането на ЕС с критериите за правовата държава.

Кризата с Брюксел предизвиква опозицията в Полша, която предупреди, че Полша има за цел да напусне ЕС в нов своеобразен "Полекзит", а това може да причини критики към правителството, тъй като членството в ЕС е изключително популярно в страната.

Полша планира за пореден път да промени подхода си към правосъдната система, този път чрез премахване на нова дисциплинарна камара във Върховния съд, - орган, който Съдът на ЕС реши да бъде спрян, тъй като липсва гаранции за "независимост и безпристрастност."

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес