Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер призна, че има конфликт между изпълнителната власт на ЕС и правителството на Полша относно националното законодателство в областта на съдебната реформа и несъответствието му с изискванията на общността, предаде ТАСС, цитирана от БГНЕС.
Още: След митата на Тръмп: Евросъюзът готви ответни мерки
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
„Съществува конфликт между Еврокомисията и правителството на Полша. Ще решим този проблем”, каза Юнкер при пристигането си на неформалната среща на високо равнище на ЕС в Брюксел.
Юнкер подчерта, че ЕК не е в конфликт с полските граждани.
По-рано той е казвал, че позицията на Полша по въпроса за привеждане на националното законодателство в областта на съдебната реформа в съответствие с изискванията на ЕС се развиват в положителна посока.
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Според Юнкер ЕК не налага санкции на Полша, а само е предупредила властите в страната, че се отдалечават от нормите на демокрацията и правовата държава.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Европейската комисия смята, че 13-те закона, приети от полските власти в рамките на съдебната реформа, нарушават принципите на върховенството на закона и предоставят на политическата власт контрол над съдебната.
Actualno.com припомня, че ЕК направи 4 препоръки на Варшава и я призова да приведе законодателството си в рамките на действащите в ЕС норми.
През декември 2017 ЕК задейства процедура, която може да доведе до лишаване на Полша от право на глас в Съвета на ЕС и констатира явна заплаха Полша сериозно да наруши принципа на върховенство на закона.
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край