При акция по претърсване в Северно Косово са били открити боеприпаси, оръжия и униформи, съобщи косовският вътрешен министър Джелял Свечля във Фейсбук. Всичко е било скрито в обор, показва заснетото видео. Министърът не посочва точното местоположение.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 16.04.25 - Украйна удари руската бригада, обстреляла Суми
Още: Причините са неясни: Почти цяло село не говори и не чува
„Сред тези доказателства се виждат освен униформите на армиите на Сърбия и Русия и униформи на армиите на САЩ и Великобритания и този факт разкрива зловещи планове и сценарии за извършване на престъпления и нападения и обвиняване на други държави“, пише Свечля.
От нападението с експлозиви над водопроводния канал Ибър-Лепенац (на албански Ибър-Лепенц – бел. ред.) на 29 ноември в северното косовско село Вараге край Зубин поток косовските власти извършват претърсвания в Северно Косово, където живеят предимно сърби, отбелязва албанската редакция на Радио Свободна Европа.
Косовските институции съобщиха за открито въоръжение, боеприпаси, униформи, нашивки и радиостанции няколко пъти в последните дни.
Още: ЕС блокира Сърбия за членство, ако Вучич кацне при Путин на 9 май
Още: Тичал гол, метнал се върху камион, хванали го: Диво шоу с надрусан по магистрала (ВИДЕО)
Още: Косово призова ЕС да замрази преговорите със Сърбия
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рюте от Одеса: Подкрепата на НАТО за Украйна е непоколебима (ВИДЕО)
Още: Разследват тероризъм срещу затворите във Франция (ВИДЕО)
Каналът, повреден при експлозията на 29 ноември, доставя вода освен за охладителната система на топлоцентралите на Енергийната корпорация на Косово (KEK), които генерират почти цялото електричество в страната, така и за Северно Косово, косовската столица Прищина и околностите ѝ.
Прищина определи експлозията като "терористично нападение". Косовският премиер Албин Курти обвини Сърбия, че стои зад експлозията, но не представи доказателства за това твърдение. Белград от своя страна отрече да е участвал в нападението и го осъди, а сръбският президент Александър Вучич определи обвинението като прибързано и безотговорно.
Още: Курти иска Сърбия да му предаде заподозрения за експлозията в Косов
Още: Украйна обяви: Ударихме руска бригада, избила десетки хора в Суми (ВИДЕО)
Още: Езикът на агресора отстъпва: Путин успя да откаже украинците от руския
Сърбия, както и сърбите в Северно Косово, където те са мнозинство, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Белград и Прищина водят диалог за нормализиране на отношенията под егидата на Европейския съюз.
След експлозията косовските власти откриха голям арсенал оръжия, боеприпаси, нашивки и експлозиви, записващи устройства и радиостанции и арестуваха 10 души. На двама от тях – Драгиша и Йован Вицентиевич – беше определена мярка задържане под стража за срок от 30 дни.
На 3 декември косовският премиер заяви, че при претърсванията в Северно Косово са открити руски елементи. Косовската полиция информира, че нападението над канала е извършено с до 20 кг експлозиви.
Ударът върху Ибър-Лепенц беше строго осъден от международния фактор, а преди него в Северно Косово бяха регистрирани други два инцидента с експлозиви.