Северна Македония е изправена пред тежка криза в образованието. Над две трети от учениците имат слаби резултати по четене, математика и природни науки, показват последните оценки на Програмата за международно оценяване на учениците (PISA), каза днес представителят на УНИЦЕФ в страната Лесли Милър.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Учениците от македонските средни училища са на 71-во място (от 81 държави) по езикова грамотност, 61-во по математика и 68-мо в Европа по природни науки, съобщи миналата година Министерството на образованието и науката, публикувайки резултатите от PISA 2022.
Още: Силяновска пред българския посланик: Отношенията ни не са на необходимото ниво
PISA е един от най-известните и надеждни международни системи, които измерва грамотността, тоест приложимите знания, от които ученикът се нуждае, за да продължи образованието си и да успее в личния и професионалния си живот. Задачите в тестовете са свързани с реални ситуации, в които могат да попаднат учениците, а отговорите не измерват репродуктивни, а функционални знания, които са важни за свързване, разбиране и решаване на проблеми.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Един от ключовите фактори за ситуацията в Северна Македония е недостатъчното време, отделено за учене. Македонските ученици прекарват около 900 часа по-малко от средното в учене. Образователната система не е адаптирала напълно начина, по който организира ресурсите, например училищна структура, преподавателски състав и финансиране на училищата. "Има много възможности за подобряване на ситуацията", подчерта Милър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините