Северна Македония е изправена пред тежка криза в образованието. Над две трети от учениците имат слаби резултати по четене, математика и природни науки, показват последните оценки на Програмата за международно оценяване на учениците (PISA), каза днес представителят на УНИЦЕФ в страната Лесли Милър.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Учениците от македонските средни училища са на 71-во място (от 81 държави) по езикова грамотност, 61-во по математика и 68-мо в Европа по природни науки, съобщи миналата година Министерството на образованието и науката, публикувайки резултатите от PISA 2022.
Още: Силяновска пред българския посланик: Отношенията ни не са на необходимото ниво
PISA е един от най-известните и надеждни международни системи, които измерва грамотността, тоест приложимите знания, от които ученикът се нуждае, за да продължи образованието си и да успее в личния и професионалния си живот. Задачите в тестовете са свързани с реални ситуации, в които могат да попаднат учениците, а отговорите не измерват репродуктивни, а функционални знания, които са важни за свързване, разбиране и решаване на проблеми.
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Един от ключовите фактори за ситуацията в Северна Македония е недостатъчното време, отделено за учене. Македонските ученици прекарват около 900 часа по-малко от средното в учене. Образователната система не е адаптирала напълно начина, по който организира ресурсите, например училищна структура, преподавателски състав и финансиране на училищата. "Има много възможности за подобряване на ситуацията", подчерта Милър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)