ЕС не успя да постигне единодушие по отношение на оспорваните избори във Венецуела, след като Унгария наложи вето на изявление, в което се изразяваше загриженост относно предполагаемите "недостатъци и нередности" при гласуването и се призоваваше за по-голяма прозрачност, предаде БГНЕС. Така, след като показа явно добри отношения с руския диктатор Владимир Путин, Виктор Орбан прави същото за още един диктатор - Николас Мадуро.
Още: Венецуела отзова дипломатите си от 7 държави: Не признават Мадуро (ВИДЕО)
Russia preparing for military intervention in Venezuela? A political scientist spoke about the future of the crisis#Venezuela is on the brink: violent protests have spread across the country after fraudulent elections. Political scientist Oleksiy Buryachenko shared his forecast… pic.twitter.com/Hn48XugLXm
— NEXTA (@nexta_tv) July 30, 2024
Още: ООН: Рисковете от "сенчестите танкери" се увеличават
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 15.01.25 - Украйна с мощна атака срещу 12 области в Русия за нощ
Ветото на Унгария
Ветото на Унгария подчертава фундаментален недостатък във външната политика на ЕС, според който решенията - включително потенциалните бъдещи санкции срещу Венецуела - трябва да бъдат съгласувани единодушно между 27-те страни членки на блока. Това накара няколко държави, като Германия, да се застъпят за вземане на външнополитически решения с квалифицирано мнозинство.
Президентът на Венецуела Николас Мадуро беше обявен за победител на президентските избори в страната на 28 юли от контролирания от правителството избирателен орган, който му даде около 51% от гласовете срещу 44% за опонента му Едмундо Гонсалес Урутия. Правителството обаче не успя да обясни как са били изчислени и проверени тези резултати.
Още: Шолц: Животът на заложниците трябва да е приоритет в преговорите за примирие в Газа
Още: Испания обмисля до 100% данък върху недвижимите имоти, купени от жители извън ЕС
Николас Мадуро спечели пореден президентски мандат
Страните от ЕС искаха да приемат съвместно изявление, в което да изразят загриженост относно резултата, но бяха възпрепятствани от позицията на Будапеща, заявиха пред "Политико" двама служители, запознати с дискусиите.
Впоследствие ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел публикува изявлението от свое име, в което се казва, че "достоверни доклади от местни и международни наблюдатели показват, че изборите са били съпроводени с множество недостатъци и нередности".
Още: Съветник на Путин плаши: Както Украйна, така и Молдова може да спрат да съществуват
Още: "Не помня къде точно бях пленен": Зеленски разпространи ново ВИДЕО на пленените севернокорейци
"Данните, които венецуелската опозиция предостави на обществеността, предлагат коренно различен резултат от обявения" от властите на страната - се казва във второто изявление на Борел. "Докато данните от гласуването не бъдат публикувани и проверени, вече обявените изборни резултати не могат да бъдат признати".
Още: След победата на Мадуро: Мащабни протести и сблъсъци с полицията във Венецуела (ВИДЕО)