Унгария разкритикува решението на висшия съд на ЕС относно механизма, позволяващ на Брюксел да орязва финансирането на държави-членки, които не спазват демократичните стандарти, като заяви, че то е "политически мотивирано".
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Съдът на Европейския съюз (СЕС) отхвърли оспорването на Полша и Унгария за обявяване на механизма за невалиден, с което се открива възможност Европейската комисия да намали финансирането им.
"Решението е живото доказателство, че Брюксел злоупотребява с властта, предизвиквайки безпрецедентни атаки срещу нашата страна", заяви министърът на правосъдието Джудит Варга в публикация във Facebook.
"Съдът на Европейския съюз постанови политически мотивирано решение заради Закона за закрила на детето!", каза тя, като се позова на приетото миналата година законодателство, което забранява "насърчаването" на хомосексуализма сред непълнолетните. Критиците твърдят, че законът дискриминира ЛГБТК общността в страната.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Унгария ще проведе референдум по закона на 3 април, заедно с национални избори, на които се очаква националистическият министър-председател Виктор Орбан да се изправи пред най-ожесточената си борба за власт, откакто пое управлението през 2010 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
"Брюксел не оставя унгарския народ да даде своя глас на референдума. Бюрократичният елит не иска да приеме свободния избор и мнението на унгарския народ!", заяви Варга.
Съдът на ЕС постанови днес, че механизмът, оспорван от Унгария и Полша, "има за цел да защити бюджета на Съюза от последици, произтичащи от нарушения на принципите на правовата държава" и е разрешен съгласно договорите на ЕС. Съдебното решение излага Унгария и Полша - считани за отстъпници от демокрацията в 27-членния блок - на риска да бъдат орязани от милиардите евро, които трябва да получат от ЕС.
Петер Марки-Зай, кандидатът на унгарската опозиция за министър-председател, обеща да "върне" средствата, ако неговият алианс от шест партии спечели изборите през април.
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
"Съдът на Европейския съюз реши вече да не дава пари на крадците. За съжаление сметката се плаща от унгарските граждани", написа той във Facebook.
От "Transparency International Унгария" заявиха, че решението "дава основание да се надяваме, че системната корупция и умишленото разрушаване на демократичния контрол и равновесие ще приключат в Унгария". Според индекса на организацията за възприемане на корупцията Унгария е сред най-засегнатите от корупция държави в ЕС.
Източник: АФП