Унгария доскоро беше единствена опозиция срещу санкциите на ЕС срещу Русия, но сега получава подкрепа от Гърция, споделят петима дипломати от блока пред Politico.
Още: "Не помня къде точно бях пленен": Зеленски разпространи ново ВИДЕО на пленените севернокорейци
В момента ЕС обсъжда 11-ия си пакет от санкции срещу Москва. Докато предишните 10 бяха насочени към мерки за удар по военния потенциал на диктатора Владимир Путин, сега Брюксел иска да избегне заобикаляне на санкциите. Като безпрецедентна стъпка за блока, настоящият пакет може да засегне други държави, които помагат на Русия да избегне търговското ембарго.
Будапеща и Атина обаче обвързаха одобрението си за пакета с отделен наболял въпрос, свързан с Украйна. Киев е съставил списък на частни компании, които нарича "военни спонсори", в който са включени редица европейски фирми. Преди да се съгласят с пакета от санкции, Унгария и Гърция искат някои от техните компании да бъдат заличени от този списък. Макар че тези въпроси обикновено не са свързани, двете страни използват пакета от санкции като политически лост, пише Politico.
Това предизвика напрежение на срещата на външните министри на ЕС по-рано миналата седмица, на която германският външен министър Аналена Бербок отправи директни критики към Унгария, твърдят дипломати.
Още: В Германия: 41 партии са регистрирани за участие в изборите
Още: Петр Фиала: Чехия прекрати зависимостта си от вноса на руски петрол
По време на срещата на посланиците на ЕС в сряда Гърция е била на преден план в дискусията. Атина се е противопоставила на предложенията за заобикаляне на санкциите.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Принцесата на Уелс Кейт Мидълтън обяви, че е в ремисия
Още: Министри от ЕС с подкрепа за културните сектори чрез „Творческа Европа“
"Гърция повтори, че ако има конкретни доказателства за нарушаване на санкциите, те трябва да бъдат представени на вниманието на съответните държави членки на техническо равнище, за да бъдат адекватно разследвани и след това да бъдат предприети съответните действия", заявява дипломат от ЕС, запознат с разговорите. "В случая с украинския поименен списък - гръцките компании са обвинени като международни военни спонсори, въпреки че не нарушават ограничителните мерки срещу Русия".
Друг дипломат от ЕС казва, че макар да са съпричастни с гръцката позиция, "въпросът е колко вреди това на икономиката им, а Гърция казва, че е много вредно. Ние нямаме проблем с тази позиция - но независимо от нея, разбира се, искаме следващия пакет от санкции".
Топ дипломатът на ЕС Жозеп Борел вече е обещал да преодолее различията по украинския списък, гласи информацията на Politico.
Още: В Испания разбиха банда, внасяла тонове боклук от Италия
Още: Севернокорейците използват всяка причина, за да избягат от фронта
ОЩЕ: Мицотакис: Ако хората ме искат обратно, трябва да гласуват отново