Унгария ще поиска от ЕС едногодишно удължаване на освобождаването от санкции за петролната рафинерия Slovnaft, което ще ѝ позволи да изнася продукти, произведени от руски петрол, за Чехия. Това съобщи "Ройтерс", цитирайки външния министър Петер Сиярто на 3 юли.
Базираната в Словакия Slovnaft е дъщерно дружество на MOL Group - унгарска петролна и газова компания.
След среща със словашкия си колега Мирослав Влаховски Сиярто заяви, че MOL се нуждае от още една година, за да завърши инвестицията в Slovnaft, която ще позволи по-нататъшен преход от руски суров петрол към други източници, пише "Ройтерс".
Рафинериите на MOL използват руски суров петрол, доставян по петролопровода "Дружба", преминаващ през Украйна.
"Ройтерс" цитира председателя на MOL Жолт Ернади, че компанията планира да финансира частично технологичните инвестиции в размер на 500-700 млн. долара, необходими за диверсифициране на доставките на петрол, с помощта на субсидиите от ЕС.
И Унгария, и Словакия са големи вносители на руски суров петрол. Сиярто заяви, че през 2022 г. 80% от доставките на суров петрол за Унгария идват от Русия. Словакия е сред най-зависимите страни в ЕС, като според оценките 95% от нейния петрол идва от Русия.
Двете централноевропейски държави, както и Чехия, получиха изключения от санкциите на ЕС върху вноса на руски суров петрол през май 2022 г., което им позволява да използват транзитния тръбопровод "Дружба". България също е с дерогация до 2024 г. заради "Лукойл".
ОЩЕ: Унгария не спира - пак блокира милиони евро военна помощ за Украйна