Унгария има запаси от газ, покриващи потреблението за около пет до шест месеца. Това каза премиерът Виктор Орбан в понеделник, добавяйки, че Унгария ще помогне на южната си съседка Сърбия с доставки, ако е необходимо, предаде "Ройтерс".
Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?
Унгария е благодарна на Сърбия - сега основният маршрут за внос на руски газ през тръбопровода "Турски поток" - и ще върне услугата, ако е необходимо, каза Орбан на пресконференция със сръбския президент Александър Вучич и австрийския канцлер Карл Нехамер.
Обемът на износа на руски газ за Европейския съюз по газопровода "Турски поток" в края на септември 2022 г. е намалял с една четвърт спрямо края на август. Това сочат данни на Европейската мрежа на газопреносните оператори (ENTSOG). Според изчисленията на московския делови всекидневник "Ведомости", базирани на тези данни, на 29 септември през свързващият пункт "Странджа 2"/Малкочлар, разположен на българско-турската граница, за ЕС са изнесени 32 милиона куб.м газ, което е с 25% по-малко, отколкото през август.
Газопроводът "Турски поток" се състои от две тръби с капацитет 15.75 милиарда кубически метра годишно (43.1 милиона на ден) всякa. По едната газ се доставя за Турция, а по втората - за Сърбия и Унгария през газопреносната мрежа на България. През 2022 г. на фона на войната в Украйна се наблюдава спад в износа на руски газ за ЕС. От края на август износът по "Северен поток" спря. След това доставките за ЕС вървяха само по "Турски поток" и транзитно през територията на Украйна.
Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса и Харков (ВИДЕО)
На 29 септември според "Ведомости" около 74.5 милиона кубически метра са били изнесени от Русия за ЕС, от които 42.5 млн. куб.м - през Украйна. В началото на септември дневният износ за ЕС възлизаше на около 86 млн. куб.м, от които почти 43 милиона се падат на "Турски поток". След като "Северен поток" започна да намалява, "Турски поток" беше зареден с пълен капацитет: дневният обем на износа за ЕС достигна 47.1 милиона кубически метра.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
Рязък спад на износа през "Турски поток" започна на 17 септември, когато подаваните дневни обеми паднаха до 35.2 милиона кубически метра. А на 29 септември стана известно, че поради санкциите на ЕС лицензът на оператора на проекта South Stream Transport B.V. е отнет предсрочно от властите в Нидерландия. На 30 септември прессекретарят на президента на Русия Дмитрий Песков заяви, че отнемането на лиценза за износ не се отразява на работата на газопровода, предаде ТАСС.
Отнемането на лиценза не може да ограничи доставките на газ, каза Павел Икерт, управляващ партньор на адвокатската кантора Ickert and Partners. От гледна точка на законодателството пряк консуматор на енергийния ресурс от "Турски поток" е Турция, тъй като газопроводът физически излиза на нейна територия, обясни той.
Адвокатът подчерта, че отнемането на лиценза ограничава бъдещата поддръжка и ремонт на газопровода, включително забрана за предоставяне на нови компоненти, които се произвеждат и доставят от страни, които са се присъединили към санкциите срещу Русия. "Въпреки това отнемането на лиценз не е пряка забрана за износ на газ", каза Икерт.
Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)
Още: Земетресение разлюля Исландия
Според заместник генералния директор на Фонда за национална енергийна сигурност Алексей Гривач септемврийският спад на износа за "Турски поток" се дължи на временно намаляване на заявките от купувачи в ЕС. Експертът подчерта, че на газовия пазар на ЕС се е развила форсмажорна ситуация, чието по-нататъшно развитие вече е трудно да се предвиди.
Сега, на фона на бързите темпове на запълване на подземните хранилища за газ, в ЕС се наблюдава общ сезонен спад на търсенето, но то отново ще се повиши с началото на отоплителния сезон в края на октомври - началото на ноември, смята Александър Фролов, заместник генерален директор на Националния институт по енергетика. Според него на фона на началото на изтеглянето на газ от подземните хранилища дневните обеми на износа могат отново да нараснат до нивата от август.