Украйна рискува да загуби нови земи, ако се реши на силов сценарий за разрешаване на конфликта в Донбас. По-специално Киев може да загуби Харков, както и териториите от областите Запорожие и Одеса, твърди изданието k-politika.ru.
Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?
Това предположение е направено от бивши бойци в Източна Украйна, които са воювали на страната на самопровъзгласилите се ДНР и ЛНР, пише URA.RU.
Например бившият опълченец Ростислав Журавльов казал, че в Харков 80% от населението е руско. В същото време рейтингът на опозиционните партии нараства не само в този град, но и в други региони на Югоизточна Украйна.
На свой ред бившият опълченец и депутат от Законодателното събрание на Пермския край Александър Григоренко отбелязал нарастването на проруските настроения в много градове, разположени в регионите, граничещи с Руската федерация.
Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса и Харков (ВИДЕО)
Според него цялата югоизточна част на Украйна, с изключение на Днепропетровска област, дава предимство на опозиционните политически сили.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
По-рано наблюдатели на китайското издание Sohu също признаха, че Украйна ще загуби контрол над значителна част от своите територии в случай на мащабна офанзива в Донбас.
Междувременно руският военен анализатор Игор Коротченко прогнозира разширяването на границите на републиките на Донбас до Днепър, ако Киев се опита да приложи силов сценарий в източната част на страната.
Превод: Ганчо Каменарски
Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)
Още: Земетресение разлюля Исландия