Следващите осем седмици ще бъдат едни от най-трудните и отговорни в историята на Украйна от 1991 г. насам. Киев разполага с изключително малко време до встъпването в длъжност на новия американски президент Доналд Тръмп и през тези по-малко от два месеца трябва да задейства всички възможни канали, за да си осигури благоприятен изход от войната. Това каза украинският посланик в Бразилия Андрий Мелник в интервю за Радио Свобода.
Още: Десетки хиляди остават без ток след снежната буря в Босна и Херцеговина (ВИДЕО)
Страхувам се, че ако изчакаме до инаугурацията на 20 януари 2025 г. тогава вече всичко ще е решено и ще сме закъснели, заяви той.
Това е гамбит и Украйна трябва да играе като истински гросмайстор
Украинското правителство трябва да осъзнае цялата сложност на ситуацията сега и да стане ясно, че стратегията "ще действам тук лекичко, там тихичко, ще позвъня на този, ще се обадя на онзи" вече не работи. "Това е гамбит и Украйна трябва да играе като истински гросмайстор и да предскаже всички ходове", казва Мелник.
Още: Кремъл си подготвя почвата: Обвинения към Байдън, че подкопавал плановете на Тръмп за Украйна
Още: Заради репресиите над протестиращи: САЩ санкционираха създателя на „Грузинска мечта“
Още: Франция: Заплахите срещу проевропейския президент на Грузия са неприемливи
По думите му Киев е длъжен да използва всички налични канали - дипломатически, политически, семейни, религиозни и обществени, за да повлияе на новия президент. Украинската дипломация трябва да работи не само във Вашингтон, но и в Мар-а-Лаго, Флорида, където Тръмп прекарва по-голямата част от времето си, добави Мелник.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Руските власти са изчистили едва 0,03% от мазута от авариралите танкери в Черно море: Еколог
Още: Пътници във влак останаха блокирани с часове под Ламанша
Тръмп обяви вече, че руската война срещу Украйна ще е една от ключовите теми, с които смята да се занимава. Целта му е да прекрати войната възможно най-бързо, дори в рамките на 24 часа, припомни дипломатът.
"Трябва да приемем тези думи насериозно. Да търсим сега някакви посредници там или да си спомняме за онези, на които сме се надявали по-рано, или онези, които са изиграли определена роля - не виждам никой друг освен новия американски президент, който би могъл да промени радикално ситуацията", каза той. Според него не е реалистичен вариант някой друг, като например Китай или Бразилия, да встъпи в ролята на миротворец, а и Тръмп не би се съгласил да дели лаврите за прекратяването на войната с някой друг, особено с посочените две държави, смята посланикът.
Беззъбият Запад
САЩ бяха и си остават най-голямата икономическа и военна сила и геополитически гравитационен център. ЕС беше и си остава най-големият вътрешен пазар в света, най-богатият център и реален играч. Но всички тези козове, които нашите приятели имат, не се използват, казва с горчивина посланикът.
Още: Фицо и Путин се наговарят за мирни преговори, без да питат Украйна (ВИДЕО)
Още: Руски съд глоби TikTok с 3 милиона рубли
"Виждам беззъбостта на Запада във всички отношения" - така той обобщи резултатите от срещата на Г-20 в Бразилия, където, по думите му бе приета много слаба декларация за разлика от предходни години, в която нямаше директно осъждане на войната срещу Украйна. Резултатите са голямо разочарование за Украйна, заключи той.
Още: Путин вдига смъртоносните залози за НАТО с гангстерска усмивка, а Запада се огъва от нерешителност