Украйна се подготвя за нова мащабна руска офанзива в следващите 10-тина дни. Това съобщава авторитетната британска медия Financial Times.
Още: Фон дер Лайен: Подготвяме план за прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива
Още: Бивш военен министър: Руската тактика е по-скоро САЩ да се оттеглят като посредник в Украйна
Според информацията, в последните няколко дни украинските власти са получили многократни сигнали за наближаваща нова голяма руска офанзива, като единственото нещо, по което се различават данните, е кога точно ще започне атаката. Очаква се атаката да стане факт около 24 февруари – тогава се навършва една година, откакто руският диктатор Владимир Путин започна войната срещу Украйна.
Големият въпрос е къде точно ще се случи атаката, като засега очакванията са да стане в Луганска и Донецка области. Според Андрий Черняк, представител на украинското разузнаване, Путин е разпоредил Луганска и Донецка област да бъдат завладени изцяло, до административните им граници, до март, 2023 година.
Украинският министър на отбраната Олексий Резников коментира, че бъдещата руска офанзива цели да изпревари идването на по-голям брой западни танкове за украинската армия – тоест руснаците се стремят да предотвратят украинска контраофанзива, като нападнат първи. Заместникът му Ана Маляр уточни, че Русия хвърля всички сили да превземе Бахмут и започва офанзивни действия към Лиман – град, който украинците освободиха септември, 2022 година и който е важна точка за атака към западната част на Донецка област и към Харковска област.
Още: В Русия гори църква след атака с дрон, гасенето на пожара се оказва невъзможно (ВИДЕА, СНИМКИ)
Още: Макрон: Путин да спре да лъже (ВИДЕО)
Москва обаче трупа войници и в Мариупол, като Угледар (Въгледар, Вухледар) е също гореща точка в момента. Превземането на града ще застраши Волноваха, която се намира на 30-тина километра и е основен логистичен център за доставки на южния фронт за украинците: Угледар се превръща в руска гробница, ще опита ли Русия да изненада с нова атака? (ВИДЕО)
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В Кремъл се изплашиха за живота на Путин: Делегация се опита да му поднесе опасен подарък
Още: "Русия се стреми към смърт и разруха": Молдовският президент осъди новите удари по Киев
Ако са умни, руснаците ще концетрират всичките си сили на едно място, смятат военни анализатори. А ръководителят на украинското разузнаване Кирило Буданов съобщи, че 326 000 руснаци се бият в момента в Украйна.
ОЩЕ: Зеленски потвърди за ожесточени сражения в Донецк (ВИДЕО)