Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украйна иска финансова помощ, за да оцелее

12 април 2022, 15:36 часа • 3429 прочитания

Финансовият министър на Украйна Сергей Марченко призова да се окаже незабавна финансова помощ на страната от десетки милиарди долари.

Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече

Бюджетните разходи поради руската инвазия водят до бързо нарастване на бюджетния дефицит. През март той е възлизал на 2,7 милиарда долара, а през април и май може да нарасне до 5-7 милиарда долара на месец, очаква правителството. БВП на Украйна през 2021 г. възлиза на 164 милиарда долара.

„Намираме се под огромен стрес, в най-лошото [финансово] положение. Сега това е въпрос за оцеляването на нашата страна“, казва Марченко в интервю за Financial Times, цитиран от The Moscow Times.

„Ако искате да продължим да воюваме, за да спечелим тази война, <…> помогнете ни“, добавя министърът.

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Щетите върху цивилната и военната инфраструктура, причинени от руската инвазия, вече се оценяват от правителството на 270 милиарда долара, над 7000 жилищни сгради са разрушени или повредени.

Украйна получава значителна военна помощ, но правителството иска западните партньори да предоставят безвъзмездни финансови средства, а МВФ и Световната банка спешно одобряват заеми.

Около 30% от украинските компании са преустановили напълно работа, а 45% - частично, казва Марченко. Потреблението на електроенергия е спаднало с 35%. Износът през март е спаднал наполовина в сравнение с февруари, а вносът - с повече от две трети. Киевското училище по икономика в понеделник оцени общите икономически загуби от войната на 600 милиарда долара.

Марченко поиска Русия да плати репарации за „унищожаването на частна и държавна собственост“ по време на войната. По думите му Киев е събрал международен екип от юристи, за да предявят правни искове до Москва. Но приоритетът е краткосрочното финансиране. Правителството вече е орязало разходите с 6 милиарда долара, но това не е достатъчно, заявява министърът.

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Доходите сега възлизат на малко повече от половината от предвоенното ниво. Бюджетният дефицит, който се предвиждаше на 3,5% от БВП преди инвазията, ще бъде многократно по-висок в зависимост от продължителността на войната, казва Марченко.

Борел: България участва във финансирането на доставките на оръжия от ЕС за Украйна

Според него правителството продължава да изплаща заплати, пенсии и да обслужва държавния дълг. През март страната е изплатила 292 милиона долара по еврооблигации в долари с падеж през септември и ще продължи да изпълнява задълженията си, добавя министърът.

В петък миналата седмица МВФ обяви, че е създал специална сметка, която дава възможност на страните, които желаят да помогнат на Украйна, да превеждат директно средства за помощ. Нейната цел е да се помогне на Украйна да плати забавени вноски по кредитни линии, и да помогне за стабилизиране на икономиката на страната, като се използват заеми или безвъзмездни средства.

Миналия август МВФ осигури на всички свои членове нови специални права на тираж на стойност 650 млрд. долара за да помогне в борбата с икономическите последици от пандемията. Делът на страните от Г-7 възлиза на 290 милиарда долара; Марченко ги призовава да предоставят на Украйна 5-10% от тази сума под формата на безвъзмездни средства или заеми чрез новата сметка на МВФ. „Отпуснатите средства не бяха използвани, много държави просто ги „паркираха“. Може би това ще бъде най-простата [форма на подкрепа]“, казва Марченко.

През март Конгресът на САЩ одобри 13,6 милиарда долара военна и хуманитарна помощ за Украйна и други пострадали от война страни. Но според Марченко Украйна няма да получи нито цент от тези средства, защото те ще бъдат предоставени под формата на директни доставки, а не под формата на пари. „Не можем да ги използваме за покриване на бюджетния дефицит“, казва той.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Виктор Стоянов: В Украйна живеят над 200 000 българи, но не знаем нищо за тях

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес