Зимата в Украйна идва, а хиляди украинци се надпреварват с времето, за да възстановят, защитят и развият енергийната система, загубила половината от капацитета си заради руските въздушни атаки. Те доведоха до това, че страната разчита предимно на ядрена инфраструктура, която също остава незащитена от ракетни удари.
Още: Зеленски ласкае егото на Тръмп и трупа преднина пред Путин: Идва ли ендшпилът на войната?
Още: За да не щурмуват през река Днепър: Руснаци сами саботират лодки, твъдят украински партизани
Експерти вече прогнозират нормиране на енергията, което ще остави хората без ток през по-голямата част от деня. Ако към това се прибавят още застудяване и разрушителни удари по ядрената енергийна система, Украйна може да се сблъска с прекъсвания на електрозахранването до 20 часа на ден, казва Олександър Харченко - управляващ директор на Центъра за изследване на енергийната индустрия и съветник на украинското правителство по енергийните въпроси. Това би означавало, че домовете няма да се отопляват, заводите няма да получават ток, а украинците ще напускат страната в търсене на убежище.
„Много съм притеснена“, казва независимият украински депутат Виктория Гриб, която оглавява подкомисията по енергийна сигурност в парламента. „Ситуацията е наистина критична и се надявам, че международните партньори ще ни окажат помощ възможно най-скоро“.
Още: Франция е в грипна епидемия
Още: Взрив рани двама полицаи в Берлин
Това е оценка, която съюзниците на Украйна споделят. „Очакваме много тежка зима“, казва неназован високопоставен служител от САЩ, цитиран от Politico. „Хората ще умират в домовете си, защото Русия унищожава енергийната инфраструктура".
На ръба
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Тръмп може да спре Путин, той е силен и непредсказуем
Още: Арестуван и осъден условно: Холивудски актьор в челен сблъсък с полицията в Атина
Всяка зима по време на войната досега е била предизвикателство за Украйна, но предстоящият сезон ще настъпи след много месеци на руски въздушни удари, насочени срещу енергийната инфраструктура на страната. Само в края на август Москва е изстреляла над 200 ракети и дронове по съоръженията за производство на ток в страната, с което е намалила капацитета за производство на електроенергия с над 9 гигавата. Това изчислява Генадий Риабцев - главен изследовател в Националния институт за стратегически изследвания на Украйна и експерт по енергийния пазар. Става въпрос за осем електроцентрали и над 800 съоръжения за топлоснабдяване - всички те са разрушени.
„Най-реалистичният сценарий“, пред който е изправена страната тази зима, според Риабцев, включва ограничаване на „доставките на ток за промишлеността и домакинствата за 8 до 14 часа на ден“. Липсват многостепенни системи за противовъздушна и противоракетна отбрана и това е проблем, отчита той.
Още: Как да се промени ситуацията на фронта в Украйна? Критик на Зеленски с решения (ВИДЕО)
Още: Фицо: Словакия ще намали помощта за бежанците от Украйна
Още: Рекорд: Канарските острови са приели 46 843 мигранти през 2024 г.
Реакторите на Киев в момента осигуряват 60% от общото производство на ток в страната и евентуални ракетни удари по енергийната инфраструктура, поддържаща тези централи, биха могли да ги извадят от строя.
Миналия месец Украйна призова Европейския съюз за помощ, опасявайки се, че Русия скоро ще посегне на атомната й инфраструктура. Президентът Володимир Зеленски предупреди в ООН, че подобни атаки могат да доведат до „ядрена катастрофа“.
Въпросът с атомната енергия е по-сериозен - отчасти защото резервите на Украйна от други горива са намалени. Доставките на газ в страната може да се окажат недостатъчни, за да задоволят търсенето тази зима. Киев не е сигурен, че ще изпълни целите си за запълване на газовите хранилища, казва експертът Аура Сабадус.
Снимка: Getty Images
Още: Русия ще продължи обстрела по енергийните обекти на Украйна: Песков отрече да има преговори
Друг непредвидим фактор е времето. Според Карло Буонтемпо, директор на службата на ЕС за климатични промени „Коперник“, все още няма ясен сигнал, който да показва колко студени ще бъдат следващите месеци в Украйна.
При най-лошия сценарий - температурата да падне под минус 10 градуса по Целзий, а Москва да парализира украинските атомни електроцентрали - страната може да се сблъска с прекъсвания на електрозахранването до 20 часа на ден, казва Харченко. Това ще доведе до нова хуманитарна криза в Европа.
Защита
През април Киев нареди на водещите енергийни компании в страната да защитят своите съоръжения за производство на енергия, включително с чували с пясък и метални клетки, пълни с камъни, в долния край и дебели бетонни покрития в горния край. Защитата работи добре срещу дронове и някои ракети, въпреки че не може да издържи на директен удар от по-мощни крилати ракети като Х-101.
Въпреки това украинските ядрени централи ще останат напълно незащитени. Държавната компания "Енергоатом" започна да сключва договори за защита едва в края на септември, което означава, че тя „абсолютно няма да бъде готова“ навреме за зимата, казва Харченко.
Още: С пари на Путин ще се възстанови 1/4 от енергийните нужди на Украйна за зимата (ВИДЕО)
Украйна също така прояви творчество, като оборудва повече от 20 болници в страната със слънчеви панели - в опит да осигури непрекъснати доставки на ток. И това обаче няма да помогне тази зима, казват експерти, цитирани от Politico.
Няма време, необходимо за намиране на резервни части и тяхното инсталиране в повредените централи. Откриването на някои части отнема дори до една година. Целта на Украйна е да възстанови 3 гигавата електрически мощности преди зимата. Киев ще увеличи вноса от ЕС - това обаче ще добави само 400 мегавата допълнителен капацитет към мрежата на страната от 1 декември. По-ефективни от допълнителната енергия са още доставки на противовъздушна отбрана и ускорено производство на резервни части, казва Риабцев.
Още: Поне една руска ракета порази Киевската ВЕЦ (ВИДЕО)