Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украинците все повече се обръщат към украинския национализъм

04 май 2022, 12:23 часа • 2609 прочитания

През последните десет години отношението към идеолога на украинския национализъм Степан Бандера се е променило напълно в Украйна. Ако през 2012 г. само 22% от украинците са декларирали положително отношение, сега то е 74%. Това съобщава РБК-Украйна, позовавайки се на данни от анкета на социологическата група "Рейтинг" сред 1000 души.

Още: Зеленски: Западните разузнавания бяха в контакт с Русия през трите години война. Аз съм против това

Още: Зеленски: Ще трябват поне 200 000 миротворци, за да се спре нова руска атака след евентуално примирие

"Важно е, че положителното отношение към идеолога на украинския национализъм преобладава днес и в югоизточните региони, и сред онези, които в ежедневието общуват изключително на руски език", се казва в съобщението.

По данни от допитването подкрепата за признаването на ОУН-УПА (Организация на украинските националисти-Украинска въстаническа армия) като участници в борбата за държавна независимост на Украйна е нараснала значително: подкрепят я 81% срещу 10% против. От 2010 г. показателят за подкрепа се е увеличил четирикратно и се е удвоил от 2015 г.

ОЩЕ: От Бандера до "Азов" - отговорите на главните въпроси за украинския национализъм

Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент

Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"

Според социолозите през последните години се наблюдава положителна тенденция по отношение на украинските исторически личности, около които преди десетилетие се водеха бурни дискусии в обществото. По-специално, отношението към Иван Мазепа (еукраински хетман на васалната на Московското царство Левобрежна Украйна от 1687 до 1708 година. Решителен етап в отношенията между Хетманата и Москва настъпва при управлението на Иван Мазепа – един от най-видните и най-противоречиви политически дейци на Украйна) постепенно се подобрява (през 2012 г. - 44%, през 2022 г. - 76%), Симон Петлюра (украински политик от Украинската социалдемократическа работническа партия. Той е сред ръководителите на борбата за независимост на Украйна по време на Руската гражданска война и за кратко заема поста президент на Украйна. Обвиняван за масовите антисемитски погроми през този период, той е убит в Париж през 1926 г. от украински емигрант с еврейски произход). Положителното отношение към него е нараснало от 26% през 2012 г. 49% през 2022.

В същото време отношението към съветските лидери през последното десетилетие е било предимно негативно и се е влошило особено рязко през 2022 г. През последните 5-8 години отношението към Ленин се е влошило двойно, към Сталин - тройно. Днес само 13% имат положително отношение към Ленин и 7% към Сталин.

Една от ключовите промени в историческата памет е преоценката на отношението към Деня на победата на 9 май. Ако до 2022 г. този празник се възприема от абсолютното мнозинство (80%) от възрастното население като имащ значителна лична символика, то през 2022 г. за голяма част от анкетираните той се превръща в реликва от миналото (36%) или ежедневието (23%). Въпреки промяната в отношението към символиката на Деня на победата, украинците (78%) оценяват приноса на украинския народ към победата над фашизма, а 67% смятат, че Украйна е имала най-голям принос за победата над Германия през Втората световна война . 23% мислят за Русия, 24% за Беларус и 21% за други страни от СССР. Що се отнася до съюзниците: 30% от украинците казват най-голям принос от САЩ и 27% от Великобритания.

По-голямата част (89%) от анкетираните подкрепят признаването на действията на руските войски в Украйна за геноцид на украинския народ. 76% - за забраната за използването на символи Z и V, използвани в руската военна техника, 74% - за забраната на лентата "Свети Георги" в Украйна, заслужава да се отбележи, че през последните 5 години подкрепата за последната инициатива се увеличи от 45 на 74%.

Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)

Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин

Допитването е проведено сред 1000 души на 27 април 2022 г. в цяла Украйна, с изключение на окупираните от Русия територии на Крим и Донбас. Метод на изследването е CATI (Computer Assisted Telephone Interviews – телефонни интервюта с използването на компютър).

ВИЖТЕ ОЩЕ: От Бандера до "Азов" - отговорите на главните въпроси за украинския национализъм

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес