Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украинците все повече се обръщат към украинския национализъм

04 май 2022, 12:23 часа • 2595 прочитания

През последните десет години отношението към идеолога на украинския национализъм Степан Бандера се е променило напълно в Украйна. Ако през 2012 г. само 22% от украинците са декларирали положително отношение, сега то е 74%. Това съобщава РБК-Украйна, позовавайки се на данни от анкета на социологическата група "Рейтинг" сред 1000 души.

"Важно е, че положителното отношение към идеолога на украинския национализъм преобладава днес и в югоизточните региони, и сред онези, които в ежедневието общуват изключително на руски език", се казва в съобщението.

По данни от допитването подкрепата за признаването на ОУН-УПА (Организация на украинските националисти-Украинска въстаническа армия) като участници в борбата за държавна независимост на Украйна е нараснала значително: подкрепят я 81% срещу 10% против. От 2010 г. показателят за подкрепа се е увеличил четирикратно и се е удвоил от 2015 г.

ОЩЕ: От Бандера до "Азов" - отговорите на главните въпроси за украинския национализъм

Според социолозите през последните години се наблюдава положителна тенденция по отношение на украинските исторически личности, около които преди десетилетие се водеха бурни дискусии в обществото. По-специално, отношението към Иван Мазепа (еукраински хетман на васалната на Московското царство Левобрежна Украйна от 1687 до 1708 година. Решителен етап в отношенията между Хетманата и Москва настъпва при управлението на Иван Мазепа – един от най-видните и най-противоречиви политически дейци на Украйна) постепенно се подобрява (през 2012 г. - 44%, през 2022 г. - 76%), Симон Петлюра (украински политик от Украинската социалдемократическа работническа партия. Той е сред ръководителите на борбата за независимост на Украйна по време на Руската гражданска война и за кратко заема поста президент на Украйна. Обвиняван за масовите антисемитски погроми през този период, той е убит в Париж през 1926 г. от украински емигрант с еврейски произход). Положителното отношение към него е нараснало от 26% през 2012 г. 49% през 2022.

В същото време отношението към съветските лидери през последното десетилетие е било предимно негативно и се е влошило особено рязко през 2022 г. През последните 5-8 години отношението към Ленин се е влошило двойно, към Сталин - тройно. Днес само 13% имат положително отношение към Ленин и 7% към Сталин.

Една от ключовите промени в историческата памет е преоценката на отношението към Деня на победата на 9 май. Ако до 2022 г. този празник се възприема от абсолютното мнозинство (80%) от възрастното население като имащ значителна лична символика, то през 2022 г. за голяма част от анкетираните той се превръща в реликва от миналото (36%) или ежедневието (23%). Въпреки промяната в отношението към символиката на Деня на победата, украинците (78%) оценяват приноса на украинския народ към победата над фашизма, а 67% смятат, че Украйна е имала най-голям принос за победата над Германия през Втората световна война . 23% мислят за Русия, 24% за Беларус и 21% за други страни от СССР. Що се отнася до съюзниците: 30% от украинците казват най-голям принос от САЩ и 27% от Великобритания.

По-голямата част (89%) от анкетираните подкрепят признаването на действията на руските войски в Украйна за геноцид на украинския народ. 76% - за забраната за използването на символи Z и V, използвани в руската военна техника, 74% - за забраната на лентата "Свети Георги" в Украйна, заслужава да се отбележи, че през последните 5 години подкрепата за последната инициатива се увеличи от 45 на 74%.

Допитването е проведено сред 1000 души на 27 април 2022 г. в цяла Украйна, с изключение на окупираните от Русия територии на Крим и Донбас. Метод на изследването е CATI (Computer Assisted Telephone Interviews – телефонни интервюта с използването на компютър).

ВИЖТЕ ОЩЕ: От Бандера до "Азов" - отговорите на главните въпроси за украинския национализъм

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес