Лятото няма да спаси човечеството от коронавируса, казва турският експерт. Според него това по-скоро ще свърши информираността.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Според проф. д-р Мехмет Джейхан, цитиран от „Хюриет“, „ако не затегнем допълнително мерките, може да стане по-трудно да контролираме разпространението на вируса.“ Той подчерта, че следващите две седмици са критични в това отношение.
Лятото или общото покачване на температурите няма да накара вируса да изчезне, каза Джейхан, подчертавайки, че това схващане е погрешно. „Краят на тази епидемия няма да има нищо общо с температурата на въздуха. Или имаме късмет и вирусът мутира, губейки способността си да се предава, или вземаме нещата в свои ръце и предприемаме всички необходими предпазни мерки.“
Джейхан обясни как сценариите могат да се разиграят. Без предпазни мерки, което означава, че всички училища, работни места, кафенета и други обществени зони остават отворени, половината от населението на Турция ще бъде заразено за около два месеца и половина - което би било равносилно на близо 40 милиона души.
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
„Но нека да предположим че всички мерки са изпълнени на 100%. Никой не излиза на улицата, освен когато е необходимо“, каза той. „Какво ще направи вирусът? Той ще изчезне, защото няма да може да намери хора, които да зарази".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
В момента Турция е някъде между тези два сценария. Въпреки че мнозина обръщат внимание на мерките, много от тях все още са навън. „Много е трудно да се каже кога епидемията ще приключи. Това може да бъде решено чрез строги мерки, без да се въвежда полицейски час или извънредно положение положение “, каза Джейхан. „Но хората трябва да бъдат постоянни или перспективата е мрачна.“
В проучване, проведено от д-р Гювенч Кочкая и неговия екип, се очертават три сценария, с които Турция може да се сблъска. Ако не се осъществи социална изолация, което означава, че никой не остава вкъщи и всички излизат навън, броят на заразените в Турция ще нарасне до 3,5 милиона до края на юни, а смъртните случаи могат да надминат 180 000.
Вторият сценарий, при който населението частично участва в усилията за самоизолация (четири дни изолирани, три дни навън), броят на заразените пада до едва 183 000 за същия период от време. Смъртният брой ще бъде близо 10 000.
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Третият и най-идеален сценарий ще бъде пълна изолация, при която броят на заразените ще бъде най-много 52 000, докато броя на смъртните случаи ще бъде около 2 600.
Проучването подчертава, че повишаването на осведомеността за ситуацията сред хората по целия свят е от съществено значение за овладяването на вируса, предава БГНЕС.