Днес бяха изразени опасения относно бума на лабораториите, предназначени за работа с най-опасните патогени в света, след появата на Covid. Понастоящем в света съществуват повече от 100 съоръжения, предназначени за съхранение и експериментиране с вируси като ебола и птичи грип.
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Водещи учени обаче са обезпокоени от липсата на надзор над лабораториите, като твърдят, че слабите правила за биологична безопасност са проблем най-вече в Азия, съобщи „Дейли мейл“, цитиран от БГНЕС.
Изтичането от лабораторията е една от основните теории за произхода на Covid, като Китай е обвиняван, че прикрива възможността вирусът да е „избягал“ от строго охраняван обект в Ухан, градът, в който започна пандемията.
Коалицията от британски и американски учени, която стои зад днешния доклад, твърди, че в момента има 69 обекта с ниво на биологична безопасност (BSL) 4. В сравнение с 59 преди две години броят им се е увеличил. Сред известните лаборатории с ниво на безопасност BSL-4 са Портън Даун в Обединеното кралство и Институтът по вирусология в Ухан, който заема централно място в теорията за "изтичане от лаборатория" на Covid.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Експериментите в тези лаборатории могат да включват това, което някои коментатори смятат за "усилване на функциите" - изключително противоречив клон на науката, който се стреми да манипулира патогени. Някои от тях могат да се окажат смъртоносни. Около 75% от настоящите лаборатории BSL-4 се намират в градски райони.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
В доклада се предупреждава, че това може да "засили" потенциалното въздействие на случайно изпускане, като в лабораториите се съхраняват патогени, като например болестотворни патогени като дребна шарка, ебола и треска Ласа.
Експертите са сериозно обезпокоени и от появата на нов вид лаборатории, наречени BSL-3+, като в света са идентифицирани 57 такива лаборатории. Повечето от тях са в Европа, като 80% от тях са в градски райони. В тези лаборатории се провеждат изследвания на вируси като птичия грип, без да се спазват по-строгите процедури за биосигурност на лабораториите BSL-4. Освен това, тъй като все повече лаборатории BSL-3+ са разположени в градска среда с гъсто населени места, рискът от потенциално изтичане на патогени се увеличава.