Днес бяха изразени опасения относно бума на лабораториите, предназначени за работа с най-опасните патогени в света, след появата на Covid. Понастоящем в света съществуват повече от 100 съоръжения, предназначени за съхранение и експериментиране с вируси като ебола и птичи грип.
Още: Силни бури връхлетяха Гърция, затворени са пътищата на Халкидики (ВИДЕА)
Още: Кейт Мидълтън отговори на емоционалните кризи на принц Уилям
Водещи учени обаче са обезпокоени от липсата на надзор над лабораториите, като твърдят, че слабите правила за биологична безопасност са проблем най-вече в Азия, съобщи „Дейли мейл“, цитиран от БГНЕС.
Изтичането от лабораторията е една от основните теории за произхода на Covid, като Китай е обвиняван, че прикрива възможността вирусът да е „избягал“ от строго охраняван обект в Ухан, градът, в който започна пандемията.
Коалицията от британски и американски учени, която стои зад днешния доклад, твърди, че в момента има 69 обекта с ниво на биологична безопасност (BSL) 4. В сравнение с 59 преди две години броят им се е увеличил. Сред известните лаборатории с ниво на безопасност BSL-4 са Портън Даун в Обединеното кралство и Институтът по вирусология в Ухан, който заема централно място в теорията за "изтичане от лаборатория" на Covid.
Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?
Експериментите в тези лаборатории могат да включват това, което някои коментатори смятат за "усилване на функциите" - изключително противоречив клон на науката, който се стреми да манипулира патогени. Някои от тях могат да се окажат смъртоносни. Около 75% от настоящите лаборатории BSL-4 се намират в градски райони.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса и Харков (ВИДЕО)
В доклада се предупреждава, че това може да "засили" потенциалното въздействие на случайно изпускане, като в лабораториите се съхраняват патогени, като например болестотворни патогени като дребна шарка, ебола и треска Ласа.
Експертите са сериозно обезпокоени и от появата на нов вид лаборатории, наречени BSL-3+, като в света са идентифицирани 57 такива лаборатории. Повечето от тях са в Европа, като 80% от тях са в градски райони. В тези лаборатории се провеждат изследвания на вируси като птичия грип, без да се спазват по-строгите процедури за биосигурност на лабораториите BSL-4. Освен това, тъй като все повече лаборатории BSL-3+ са разположени в градска среда с гъсто населени места, рискът от потенциално изтичане на патогени се увеличава.