Препаратите срещу коронавируса, известни като "коктейли от антитела", не действат срещу новите генетични разновидности на патогена като тези, открити в Бразилия и Южна Африка, пише вестник "Гардиън". Изданието се позовава на на Ник Камак, ръководител на подразделението по изучаване на COVID-19 към британската благотворителна организация "Уелкъм тръст".
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
По неговите думи неефикасност против един или голямо количество варианти на коронавируса са показали основните моноклонални препарати, разработени от фармацевтичните компании "Редженерън" и "Ели Лили". "Проблемите възникнаха по Коледа, когато започнаха да се разпространяват новите варианти, и по-специално южноафриканският и бразилският. Промените в патогена водят до това, че шиповидният белтък на коронавируса - S-белтъкът, отхвърля тези антитела. Всички авангардни методи за лечение на коронавируса с помощта на антитела, на които се възлагаха големи надежди, изгубиха битката с южоафриканския и бразилския вариант", заяви Камак. Той е уверен, че ще се появят нови генетични разновидности на коронавируса, което ще обезсмисли създаването на "коктейли с антитела".
По-рано стана известно, че с подобен препарат е бил лекуван бившият президент на САЩ Доналд Тръмп, след заразяването му с COVID-19. Той е бил третиран с препарата на "Редженерън".