Турският журналист Ерк Акарер, известен с критиките си към Анкара, е бил нападнат и ранен пред дома си в Берлин, където живее в изгнание.
В публикувано в Туитър видео Акарер съобщи, че трима въоръжени нападатели са го чакали в засада в двора на дома му късно в сряда. Полицията потвърди факта на нападението.
Репортерът и колумнист на левия вестник "Биргюн", сподели, че му е била оказана помощ в болницата, след което е пуснат да се прибере.
Акарер, който живее в Германия от 2017 г., каза, че е разпознал нападателите и че единият от тях го е предупредил да не продължава да пише.
Журналистът обвини за нападението управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието и Партията на националистическото действие, но заяви, че въпреки това ще продължи да упражнява професията си.
Турските власти издадоха множество заповеди за арест срещу Акарер във връзка с негови статии и съобщения в социалните мрежи, включително едно обвинение за "обида на президента" заради статия, публикувана през 2020 г.
Турският писател дисидент Джан Дюндар, който избяга в германската столица през 2016 г., атакува в Туитър нападението срещу своя сънародник и го определи като „директно послание” от турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който иска да покаже, че Анкара " дори да може нападне журналист в Берлин, ако е критичен към режима”.
През декември турски съд осъди Дюндар - бивш главен редактор на всекидневника "Джумхюриет", на повече от 27 години затвор по обвинения в шпионаж и терор заради публикуван във вестника материал.
Журналистът Месале Толу - германски гражданин, който през 2017 г. прекара няколко месеца в затвора в Турция, също се изказа в защита на Акарер.
„Толкова много хора търсят закрила в Германия, но все още са подложени на агресивно отношение тук“, написа тя в Туитър.
Турският синдикат на медийните работници DISK Basin-Is публикува в Туитър своята подкрепа за Акарер.
„Не можете да прикриете истината чрез подобни атаки“, се казва в нея. "Ние стоим до Ерк Акарер."
Правозащитните организации обвиняват редовно Турция, че подкопава свободата на месиите като арестува журналисти и затваря критично пишещи медии.