Турция е готова да изпрати войски в Украйна като част от по-широка мироопазваща мисия, ако се наложи. Това заяви източник от турското министерство на отбраната. "Въпросът за участие в мисия... ще бъде оценен заедно с всички заинтересовани страни, ако се прецени, че това е необходимо за установяването на мира и регионалната стабилност", заяви източникът пред АФП.
Коментарът дойде в момент, когато лидерите на Европейския съюз се срещаха с украинския президент Володимир Зеленски в Брюксел, за да търсят начини за укрепване на отбраната както на Украйна, така и на Европа, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп преустанови военната помощ за Киев и обмена на разузнавателни данни, които досега помагаха на страната да отблъсне руската агресия. Париж и Лондон вече изразиха готовност да разположат войски в Украйна, за да гарантират запазването на евентуално бъдещо примирие, без да казват каква роля ще играят тези войски.
Всъщност турският президент Реджеп Тайип Ердоган още през февруари заяви, че Анкара е готова да изпрати мироопазващи сили, ако участва във всички етапи на подготовката и консултациите за тях. Турция е готова да изпрати мироопазващи сили в Украйна: Ето условията
Турският външен министър Хакан Фидан също обяви, че Европа трябва да се обедини и да създаде свой собствен център на тежестта: Недоволна от САЩ, Турция е готова да помага за защитата на Европа.
Укрепването на европейските отбранителни способности придоби остра спешност, след като президентът Тръмп ясно заяви желанието си бързо да сложи край на тригодишната война в Украйна чрез преки преговори с Москва и започна да оказва жесток натиск върху жертвата Украйна, но не и върху агресора Русия.