Вече има държави от Европейския съюз, които се обявяват против плана на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен относно печалбите от замразените руски активи. В края на февруари тя предложи те да отидат за закупуване на оръжия за Украйна.
Това се разбра на фона на слуховете, че предложението ще бъде представено до срещата на върха на лидерите на ЕС следващата седмица. Големият въпрос е дали парите - около 3 млрд. евро - да бъдат използвани за възстановяване на Украйна, или да отидат за закупуване на боеприпаси, от които армията има огромна нужда.
Още: Кога и колко пари от замразени руски активи ще получи Украйна? ЕС има план
Кои страни са против и защо?
Малта, Люксембург и Унгария са изразили резерви относно последния вариант за използването на печалбите, представен от Фон дер Лайен. Това е станало по време на срещата на 27-те посланици на ЕС в сряда, 13 март, съобщи служител на ЕС пред Politico.
Още: Евродепутатите проправиха пътя за изземване на частни руски активи
Постоянните представители на трите страни членки са заявили, че желанието на председателя на ЕК е усложнило преговорите, тъй като вече е имало общо съгласие, че печалбите от активите трябва да отидат за възстановяване на Украйна.
В началото на март топ дипломатът на блока Жозеп Борел обяви, че на ниво ЕС вече има съгласие печалбите от замразените руски активи да се пренасочат за военните нужди на Киев. Само че последна инстанция, както винаги, са самите държави членки - трябва да има пълно единодушие при гласуването.
Още: Как да бъде наказан Путин: САЩ и Европа се разделиха по въпроса за замразените руски активи
Впечатление прави, че засега не се чува позиция "против" от страна на Словакия, чийто премиер Роберт Фицо спря доставките на оръжия за Украйна, обяви се срещу влизането на Киев в НАТО и, подобно на унгарския премиер Виктор Орбан, често използва реторика, близка до тази на режима в Кремъл.
Още: Чехия спира да си говори с правителството на Словакия заради Путин
Колко пари ще получи Украйна от печалбите от замразените активи?
Европейската комисия подготвя план, който ще включва изземване на свързаните със санкциите приходи от февруари нататък от централния депозитар на ценни книжа Euroclear. ЕС, Г-7 и Австралия са замразили руски активи на стойност около 300 млрд. долара, като 2/3 от тях се намират в Европейския съюз.
Снимка: iStock
Според последните планове Украйна ще получи между 2 и 3 млрд. евро през тази година в зависимост от лихвените проценти, а общата печалба, изведена от Euroclear, може да достигне 20 млрд. евро до 2027 г. - поне според представители на ЕС.
Още: Швейцарският сенат одобри замразени руски активи да отидат за Украйна, на ход е правителството
Какво правно основание има за прехвърляне на печалбите?
Великобритания и САЩ настояват пред съюзниците си от Г-7 за пълна конфискация на активите на Руската централна банка, а Канада е отворена за тази дискусия, твърдят официални лица, запознати с хода на обсъждането и цитирани от Bloomberg.
Преди време страни от Г-7 обосноваха мотивите си с това, че войната на Владимир Путин в Украйна влияе сериозно на икономиките им и ако се възприеме, че те са жертви на тази агресия, то тогава активите може да се дадат на Киев: Замразени руски активи за Украйна: Западът се обявява за жертва, за да ги даде.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън подкрепи законопроект, който щеше да ѝ позволи да изземе част от замразените руски активи в размер на 300 млрд. долара, за да ги предостави на Украйна.
Русия подготвя съдебен иск, за да попречи на опитите на САЩ или ЕС да конфискуват част от замразените активи на Централната банка в размер на 300 млрд. долара в полза на Украйна.
Междувременно група експерти по международно право даде поводи за оптимизъм относно прехвърлянето на печалбата от замразените активи в полза на Киев.
Още: Путин с указ: Да се издири имуществото на Руската империя в чужбина