Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Три силни предпоставки за мир в Украйна

07 декември 2024, 18:00 часа • 3783 прочитания

Последните предложения на президента на Украйна Володимир Зеленски как да се прекратят боевете в Украйна все още не са основа за мирно уреждане, но съдържат някои обнадеждаващи насоки, пише Un Herd. Те трябва да формират отправната точка за преговори на бъдещата администрация на Доналд Тръмп, както с Москва, така и с Киев.

Още: Хиляди граждани протестираха пред сградата на обществената телевизия в Сърбия

Още: За поредна вечер: Украйна атакува Русия с дронове, порази петролна база (ВИДЕО)

Две условия са основни. Първото е признанието на Зеленски, че районите на Украйна, които сега се държат от Русия, ще останат де факто под неин контрол. Няма да има украинско или западно правно признаване на руските анексии, като въпросът бъде оставен за бъдещи преговори - тоест де юре тези земи не са признати за руски.

Според членове на руския елит, самото руско правителство не очаква признание и де юре, тъй като знае, че основните партньори на Русия в БРИКС също никога няма да признаят официално руския суверенитет. По-скоро Москва се надява на ситуация като тази в Кипър, където преговорите за обединение се проточиха половин век, докато проблемът просто беше забравен. Още: Дезертьорите в Украйна: Феномен за формиране на по-добра армия

Също толкова важно е признанието на Зеленски, че докато правителството му силно желае членство в НАТО или "натовски чадър" за 80% от територията на Украйна, която не е окупирана от Русия, "никой не им е предлагал подобно нещо". Като се има предвид идеологията на Тръмп "Америка на първо място", е малко вероятно той някога да го направи.

Още: САЩ санкционираха шест руски петролни танкера, които все още се строят

Още: Гръцките фермери готвят блокади на пътища

Украйна в НАТО?

Приемането на нов член на НАТО изисква единодушното съгласие на нейните членове. Унгария със сигурност ще наложи вето, вероятно и Турция; поради вътрешни политически кризи, бъдещите политики на Франция и Германия са много неясни. 

Това оставя без отговор въпроса относно гаранциите за Украйна извън членството в НАТО. Зеленски предложи двустранни гаранции за сигурност от отделни членове на НАТО (някои от които, като Обединеното кралство, вече са подписали двустранни споразумения за сигурност с Киев).

Присъствието на западни войници, както желае Киев, не е изход. То се смята за също толкова лошо, колкото и членството в НАТО, отчасти защото би дало на украинците шанс да тръгнат на нова война, за да си върнат загубените територии, в която западните сили веднага биха били въвлечени. Още: Украйна пред ОССЕ: Видяхме "руския мир" в Буча. Няма да има нито "Ялта-2", нито "Минск-3"

Следователно въпросът за гаранциите на Украйна вероятно е най-трудният от всички, които ще трябва да бъдат решени в мирните преговори. Допълнителна трудност е, че те се смесват с руското искане за украинска "демилитаризация". Отправната точка на САЩ и Украйна трябва да бъде, че почти всяко западно правителство и огромни мнозинства от западното население категорично изключват влизането във война с Русия заради Украйна. Това означава, че абсолютните западни гаранции за украинската сигурност са несъстоятелни.

Още: Договор с Путин: Иран не призна официално Крим и украинските земи за руски, няма да има и взаимна отбрана (ВИДЕО)

Още: ЕК дава 235 млн. евро хуманитарна помощ за сирийците в Сирия и съседните държави

Предпоставките-условия за мир

Три неща обаче са възможни и те могат да станат основа за мирните предложения на САЩ и европейското влияние.

Първо, ракетите с голям обсег, способни да поразяват дълбоко в Русия, да бъдат забранени. САЩ и НАТО обаче трябва да се ангажират да осигурят на Украйна за постоянно възможно най-силните отбранителни оръжия и максимална помощ за изграждане на нейните защитни линии. Като се има предвид предимството, което съвременното оръжие дава на отбраната, и огромните трудности и загуби, които Русия и Украйна преживяха в опитите си да пробият подготвената отбрана, това би било страхотна бариера за бъдеща руска агресия. 

Второ, някои западни санкции срещу Русия трябва да бъдат прекратени. Те биха включвали по-специално забраната за внос на руски природен газ и изключването на Русия от банковата система Swift. Тези санкции обаче няма да бъдат окончателно прекратени, а временно, с официалната публична уговорка, че ще се върнат автоматично, ако Русия започне нова война. Още: Западни издания: Украйна ще обяви готовност за мир и ще получи повече оръжия

И трето, всяко мирно споразумение, докато е договорено между Вашингтон, Москва и Киев, трябва да бъде официално ратифицирано от ООН и БРИКС. Като се имат предвид усилията, които Русия положи, за да ухажва незападни страни (и силното им желание войната да свърши и да не се подновява), тяхната подкрепа за мирно споразумение също силно би обезсърчила Русия за бъдеща агресия.

При липса на мирно споразумение, което да отговаря на основните руски условия, администрацията на руския диктатор Владимир Путин, издирван от Трибунала в Хага за систематично отвличане на украински деца, изглежда е готова да продължи войната. Би било обаче много глупаво да се направи това, ако разумната сделка видимо е на масата. Това се дължи на огромните жертви, които Русия ще трябва да направи, за да постигне пълна победа в тази война, и липсата на готовност на руското население да понесе тези жертви. Самият Путин имплицитно призна това, като отхвърли призивите на руските хардлайнери за пълна руска мобилизация - отделно стои въпросът с все по-високата цена и в пари за войната, която плаща Русия. Още: "Прибери се в дупката си": Пратеникът на Тръмп за Украйна постави на място олигарх на Путин (ВИДЕО)

Путин трябва да следи внимателно последните новини от бойното поле. Той очевидно е загрижен да постигне допълнителни териториални придобивки, преди администрацията на Тръмп да встъпи в длъжност. Но опитът да бъдат прогонени украинците от парчето руска земя, което те държат в Курск, изисква включването на хиляди севернокорейски войници, като по този начин ескалира напрежението със Запада; а в Донбас последното руско настъпление, макар и стабилно, е много бавно и с много висока цена откъм жертвите, пише Unherd.

Още: Ким Чен Ун трябва да прати на Путин още няколко армии: Руските загуби в Украйна пак биха рекорд (ОБЗОР - ВИДЕО)

Ако Украйна отхвърли мирното споразумение и по този начин играе ва банк, като сложи всичко на масата, рискува да изгуби. Путин все пак ще трябва да се запита дали печалбата си заслужава риска. През декември 2022 г. тогавашният украински главнокомандващ генерал Валерий Залужни каза, че "все още не е време да се обърнем към украинските войници по начина, по който [фелдмаршал] Манерхайм се обърна към финландските войници" в края на съветско-финландската война (1940 г.), като им каза, че дълбоко болезнено ще трябва да се приемат териториалните отстъпки и е необходимо всички да работят за укрепване на оставащото ядро на Финландия. Такова време изглежда настъпва и за президента Зеленски. Още: Тръмп да си го ... с мирния си план: Игра на тронове с мира в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Автор: Анатол Ливен

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес