2025 г. - годината, която присъства в много заглавия от научната фантастика, както и в голям брой филми, най-после настъпи. Дълги години фантастите си представяха, че през 2025 г. технологичният прогрес ще се е развихрил с невероятна сила и ще е довел до различни, често плашещи, последствия. Едни пишеха за климатични бедствия, други за икономическа криза, която в САЩ ще прерасне в тоталитаризъм, трети - за поробването на човечеството от изкуствения интелект. И въпреки че много от тези прогнози на фантастите и режисьорите звучаха неправдоподобно, някои неща се сбъднаха или са напът да се сбъднат.
"Марсианските хроники" на Рей Бредбъри – колонизацията на Марс
Земната цивилизация е унищожена от ядрена война, а оцелелите хора започват нов живот на Марс – това е сюжетът на публикувана за първи път през 1950 г. книга на Рей Бредбъри, която се превръща в неговия първи голям литературен успех. Действието се развива между 1999 и 2026 г. През този период, според Бредбъри, хората завладяват Марс точно както американските пионери завладяват Дивия запад и унищожават местните жители-телепати, донасяйки им варицела. През 2005 г., според сюжета на книгата, на Земята започва ядрена война, в която загиват почти всички живи същества. През следващите 20 години оцелелите земляни се присъединяват към изследователите на Марс и заедно възраждат човечеството на Червената планета.
Още: 103 години Рей Бредбъри: Майсторът разказвач, който предсказа бъдещето
Снимка: Getty Images
Какво се случва в действителност през 2025 г.?
Що се отнася до космическите амбиции на земляните, Бредбъри е сгрешил само със сроковете и сам поправя това при преиздаването на "Марсиански хроники" през 1997 г. като измества действието на романа 31 години напред. Всъщност едно от основните направления на съвременната космическа индустрия са полетите до Луната, а след това и до Марс, с перспективата за създаване на колонии на Червената планета. Стартирането на лунната мисия на НАСА, наречена "Артемида", е планирано за 2026 г. За тази цел SpaceX на Илон Мъск разработва свръхтежката ракета за многократна употреба Starship, най-мощната в човешката история.
"Лени" на Айзък Азимов и "Тя" на Спайк Джоунз - хората започват връзки с изкуствения интелект и изпитват истинска любов
По време на екскурзия във фабрика, произвеждаща роботи, тийнейджър случайно препрограмира прототип на андроид като нулира неговия "позитронен мозък" до нивото на детско съзнание. Робопсихологът Сюзън Калвин открива, че повредената машина е способна да учи и започва да провежда експерименти с нея, давайки ѝ името "Лени". В отговор двуметровият робот започва да нарича Сюзън, която не може да има деца, "мамо". Това е сюжетът на разказа на Айзък Азимов "Лени" (1958 г.). Самият писател не уточнява времето, в което се развива тази история, но почитателите му, които са съставили хронология на произведенията му, са уверени, че събитията се случват през 2025 г.
Още: 6 преломни момента от 2024 г., които ще оформят бъдещето (ВИДЕО и СНИМКИ)
Във филма "Тя" (2013 г.), спечелил Оскар за сценарий, режисьорът Спайк Джоунз също се опита да познае какво ще се случи с човечеството през 2025 г. Главният герой, самотният писател Теодор Туомбли, се влюбва в дигитален асистент с изкуствен интелект на име Саманта. Връзката им се развива като на истинска човешка двойка, но после се оказва, че Саманта едновременно е общувала с хиляди други хора и се е влюбила в стотици от тях. Двамата с Теодор се разделят емоционално, признавайки, че са се научили един от друг да обичат.
Снимка: Getty Images
Как стоят в действителност нещата с изкуствения интелект?
Засега изкуственият интелект няма самосъзнание, собствена личност или способност да чувства. Все още зависи от алгоритмите и данните, на които се обучава, въпреки че вече е в състояние да събуди у нас чувства. През последните няколко години от време на време се появяват новини за това как хора влизат в приятелска, романтична и дори интимна кореспонденция с чатботове. За мнозина такива връзки стават съвсем реални и краят им води до истинско разочарование.
Още: Тръмп обяви колко ще задели за инвестиции в сферата на изкуствения интелект
Чатботовете в някои отношения са по-удобни от хората: те не се дразнят или обиждат, винаги са готови да подкрепят - така са програмирани. Общуването с тях помага на някои хора да се справят със самотата и да подобрят отношенията си в реалността. Но има и очевидни рискове: поради комуникацията с винаги гъвкавия изкуствен интелект, могат да възникнат трудности (или да се влошат проблемите) в комуникацията на живо. Освен това по време на "връзка" с партньор без собствено "Аз" могат да се развият стереотипи по отношение на реалните хора, а подобни предразсъдъци да доведат до агресивно поведение и насилие. И накрая, самата невронна мрежа, копирайки поведението на потребителя, може да стане агресивна и опасна.
"Бягащият човек" на Стивън Кинг и "334" на Томас Майкъл Диш - САЩ се превръщат в тоталитарна държава
Романът "334" на Томас Майкъл Диш от 1972 г. е сборник истории, чието действие се развива в Ню Йорк между 2021 и 2026 г. Според сюжета планетата е пренаселена, хората нямат достатъчно жилища и ресурси. За да се справи с кризата, правителството на САЩ въвежда програми за принудителен контрол на раждаемостта и евгеника, както и публично разпределение на помощите, което довежда до сериозно социално разслоение. Например, на някого може да бъде забранено да има деца поради лоши резултати от теста, болест или нисък статус в обществото.
През 1982 г. Стивън Кинг, под псевдонима Ричард Бахман, публикува книгата "Бягащият човек". Според сюжета през 2025 г. световната икономика е в упадък, а по улиците има все повече насилие. За да отвлече вниманието на хората от истинските проблеми, американската обществена телевизия организира жестоко и печелившо телевизионно шоу, в което професионални убийци преследват по целия свят така наречените бегълци. А на бегълците се плаща за всеки час, през който оцелеят, и за всеки убит преследвач. Този, който оцелее един месец, ще получи голямата награда - един милиард долара, но тази награда не е спечелена все още от никого. Загубил работата си и принуден да търси средства за лечението на дъщеря си, Бен Ричардс става беглец с надеждата да спечели пари за семейството си.
Накъде вървят нещата в истинската 2025 година?
Проблемът със социалното разслоение в САЩ наистина съществува. Цените на жилищата растат по-бързо от доходите на домакинствата, а лекарствата, поради произвола на фармацевтичните корпорации, са толкова скъпи, че мнозина не могат да си ги позволят.
Още: Топ 10 на най-добрите фентъзи филми
Освен това новият президент на Съединените щати Доналд Тръмп е наричан от мнозина диктатор (и дори самият той признава това) - заради агресивните му изявления срещу съперниците му от Демократическата партия, както и срещу мигрантите, ЛГБТИ общността и други уязвими групи, и заради назначенията на държавни длъжности изключително на хора, които са му лоялни. Благодарение на успеха на Републиканската партия (те имат мнозинство и в двете камари на Сената, както и във Върховния съд), сега Тръмп е изправен пред по-малко пречки, отколкото по време на предишния му мандат (2017-2021 г.). Но властта на президента на САЩ все още не е неограничена: благодарение на принципа на разделение на властите, залегнал в конституцията, неговите решения могат да бъдат оспорени и докато конституцията остава неприкосновена и практически свещена в страната, там истинска диктатура е невъзможна.
Снимка: Getty Images
Планетата е пренаселена. Изменението на климата води до катастрофа
В романа „Приятел на Земята” (2000) на Том Корагесан Бойл през 2025 г. ураганите, торнадата, непоносимата жега и проливните дъждове в продължение на месеци стават ежедневие за американците. Изменението на климата коренно променя флората и фауната на планетата: например от всички селскостопански култури оцелява само оризът, а зеленчуците, месото, яйцата, бирата и виното са невероятен лукс. В същото време продължителността на човешкия живот надхвърля сто години, което води до пренаселване на Земята.
Още: Кои са най-добрите фантастични филми от началото на века?
Всъщност всичко това звучи доста правдоподобно
С подобряването на условията на живот и напредъка в медицината световното население наистина нараства все по-бързо, макар темпото да се забави през последните 50 години. През 2025 г. световното население може да достигне 8,35 милиарда души. И според прогнозите на ООН, то ще продължи да нараства по инерция и ще достигне 10,4 милиарда през 2085 г., след което ще се стабилизира.
За сметка на това с последиците от изменението на климата могат да се сблъскат още сегашните поколения. Последните десет години бяха най-горещите в историята и природните бедствия зачестиха по цялата планета. Растенията и животните измират с тревожна скорост: един милион вида са на ръба на изчезване. Изменението на климата започва да променя и нашата диета: например в близко бъдеще може да има проблеми с достъпа до чай, кафе, портокали, банани, мляко и млечни продукти. Заради сушата пък, според доклад на ЮНЕСКО, още през 2030 г. човечеството може да се сблъска с глобален недостиг на питейна вода.
"Краят на дъгата" на Върнър Виндж - Виртуалният и реалният свят се сливат в едно
Още: Фантастичните предсказания от миналото, които се сбъднаха
75-годишният Робърт Гу е главният герой в романа "Краят на дъгата" (2006 г.) на американския фантаст Върнър Виндж. След като успява да се излекува от болестта на Алцхаймер, Гу е принуден да тръгне отново на училище с 13-годишната си внучка Мири, за да се върне към нормалния живот. Но докато той е бил болен, виртуалният и реалният свят са се слели и през 2025 г. хората носят облекла, разпознаващи жестове, и контактни лещи с добавена реалност - в новата реалност можете дори да изпитате напълно тактилното преживяване на друг човек. В същото време обаче свръхчовешки разум, се опитва да контролира умовете на хората.
Снимка: Getty Images
Какво се случва в действителност?
Фалшификатите, създадени от ботове, и генерираното от невронни мрежи съдържание се увеличават с всеки изминал ден. Скоро може би няма да е никак лесно да се определи кое цифрово съдържание е направено от реални хора и кое от машина. А някои експерти дори се опасяват, че с времето изкуственият интелект ще измести хората от мрежата. Корпорациите, в преследване на печалба, разработват изкуствен интелект, без да се замислят за възможните рискове – от разпространението на невярна информация до използването й от злонамерени лица и авторитарни лидери.
"Атлантида" - Украинските военни не могат да се върнат към мирен живот след края на войната с Русия
Събитията в „Атлантида“, филм сниман през 2018 г. от украинския режисьор Валентин Васянович, се развиват през 2025 г. в Източна Украйна, година след края на войната с Русия. Във филма не е ясно коя страна е спечелила войната, украинските градове са в руини, много водоизточници са отровени, пътищата са минирани, телата на загиналите войници лежат в полетата, а оцелелите ветерани не могат да се върнат към мирния живот. Главният герой, бившият военен Серхий, се присъединява към хуманитарна мисия за търсене и идентифициране на трупове.
В антиутопията, която през 2021 г. беше включена в списъка на 100-те най-добри филма в историята на украинското кино, участваха непрофесионални актьори – военнослужещи и доброволци.
Какви прогнози дават анализаторите в действителност?
Много се говори за това, че 2025 г. може да бъде последната година в руско-украинската война, особено след като на власт в САЩ дойде Доналд Тръмп. Но как той планира да сложи край на войната остава неясно. Руските войски напредват все по-бързо в Донбас, украинската армия все по-трудно ги сдържа, а ангажираността на Запада сякаш намалява. В такива условия руският диктатор Владимир Путин вероятно ще се опита да започне преговори от позицията на силата или изобщо да се откаже от тях и да продължи военните действия.
Но независимо кога ще дойде мирът или примирието, последствията от войната ще са за дълго. Разминирането ще отнеме десетилетия, а никакви специалисти не могат да гарантират пълно възстановяване на ветераните от посттравматично стресово разстройство и други психични разстройства, причинени от ужасите на войната.
По материали на "Медуза"