На „Даунинг стрийт“ е пристигнало предупреждение от Брюксел, че Борис Джонсън има по-малко от две седмици да спаси търговската сделка след Brexit, съобщава The Times, като се позовава на свои източници от Европейския съюз.
Още: Сателитни снимки: Какво поразиха украинските дронове в руския петролен завод "Атлас"?
Авторитетното британско издание разбира, че Мишел Барние и Дейвид Фрост, главният преговарящ на Обединеното кралство, ще проведат спешни преговори през следващата седмица.
Барние, главният преговарящ на ЕС, е казал на правителството в Лондон миналата седмица, че преговорите няма да продължат напред, докато гФрост не обясни каква ще бъде бъдещата политика на Великобритания относно индустриалните субсидии.
В гневен отговор преговарящият на Борис Джонсън отвърна, като каза на бившия френски еврокомисар, че Великобритания няма да изготви такава ключова икономическа политика по „график, диктуван“ от ЕС.
Още: Мъж в Италия стана жертва на мистериозното заболяване от Конго
Още: Димка и обвинения за конституционен преврат в парламента на Черна гора (ВИДЕО)
Освен ако няма пробив по време на осмия кръг от преговори в Лондон, започващ на 7 септември, съществува все по-голям риск преговорите да се сринат до края на месеца.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради некачествен бензин: Затварят бензиностанции в Гърция
„Трудно е да се види как ще се измъкнем от тази дупка“, каза високопоставен източник от ЕС, близък до преговорите. „Песимизмът сега е доминиращ. Ако Фрост не деблокира това, трудно е да се разбере как може да бъде спасена сделката. Този път наистина сме на ръба“.
Барние отказва да продължи напред, докато правителството не разкрие политиката си за бъдещето на британската държавна помощ и политиката на конкуренция.
„Измина още един месец без значителен напредък. ЕС не залага на хазарт и няма стимул да го прави“, заяви Дейвид Макалистър, влиятелен германски евродепутат, близък до Ангела Меркел и председател на комисията по Brexit на Европейския парламент. „Това не е технократска позиция, а израз на решимостта да се запазят стандартите и постиженията на ЕС в името и благополучието на гражданите на ЕС.“
Още: Зеленски: Не можем да се откажем от завладените територии, но нямаме сили да ги върнем
Още: Взрив разтърси офис на опозицията в Грузия, нападнаха с отвертка неин лидер (ВИДЕО)
Той добави, че „интересът на Обединеното кралство към субсидиране на сектори“, като стомана и автомобили, би имал „преки последици за промишлеността и работните места в ЕС, ако тези стоки имат „безмитен, безквотен“ достъп до единния пазар“.
„Това е особено вярно в светлината на ситуацията с Covid-19“, каза той.
Натали Лоазо, френски евродепутат и бивш европейски министър на страната, предупреди, че Европейският парламент „никога няма да одобри споразумение, което не защитава функционирането на единния пазар“. „Остава малко време и има реален риск инициативите в последната минута да не покрият изискванията“, заяви тя.
Говорител на правителството заяви: „След преходния период Обединеното кралство ще има собствен режим на контрол на субсидиите и няма да бъде подчинено на режима на ЕС за държавна помощ. Правителството ще изложи своевременно допълнителни подробности за нашия вътрешен режим“.
Преговарящите в Брюксел са объркани от споровете, защото европейските правителства са обединени по отношение на бъдещите британски субсидии, докато риболовът, друг препъни камък, е голям проблем само за осем държави.
„ЕС е напълно обединен по отношение на държавната помощ. Напълно“, каза европейски преговарящ.
За първи път след пандемията на коронавируса, както официалните лица от ЕС, така и от Великобритания обсъждат реалистичната перспектива за приключване на преговорите с неуспех. Ако преходният период за Брекзит завърши тази година с без сделка, вероятно ще има сериозен срив и отравяне на отношенията.
Прекъсването ще включва закъснения или опашки на пристанища и летища, тарифи за стоки за първи път от почти 50 години и срив в сътрудничеството за сигурност.
Всичко за Brexit следете ТУК.