Гражданите на Европейския съюз, които пребивават легално във Великобритания, да имат същите права, каквито и британците – такъв ангажимент е поела Тереза Мей пред лидерите на ЕС на снощния Европейски съвет, предаде BBC. Ангажиментът обаче е в замяна на реципрочност - същото да бъде гарантирано и за британските граждани в ЕС.
Според думите на Мей, всеки гражданин на ЕС, който е прекарал пет години във Великобритания, ще е "равен по статус" с всеки британски гражданин по отношение на здравеопазване, образование, социални помощи и пенсия. Граждани на ЕС, които дойдат във Великобритания преди фактическото излизане от ЕС – евентуално на 30 март, 2019 година, ще имат гратисен период, за да достигнат периода от поне пет години пребиваване. Гарантирането на правата на гражданите на ЕС във Великобритания е наш топ приоритет, е казала Мей, която поясни, че в понеделник (26 юни) Лондон ще даде по-подробно предложение. Около 3,2 млн. граждани на ЕС живеят в момента на Острова, а българите са около 65 хил. души.
По отношение на Brexit има още два спорни момента, които трябва да бъдат решение – брачните права и границата със Северна Ирландия. Не е много ясно какво ще се случи с правата на членове на семейството на гражданин на ЕС, живеещ във Великобритания – например правата на деца, живеещи извън британска територия. Тепърва ще се изяснява и кой ще гарантира правата на граждани на ЕС в случай на развод, като ЕС настоява Европейският съд да има думата, но Лондон иска само британските съдилища да са отговорни.
Извън Brexit, Европейският съвет прие да окаже по-голям натиск върху социални мрежи като Facebook и Twitter, както и върху Google, за да премахват по-бързо джихадистко съдържание от интернет.