Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тафров: Има натиск върху Израел и "Хамас“ да сключат споразумение, краят на огъня е близо

24 януари 2024, 15:55 часа • 1319 прочитания

"Израел и "Хамас“ са все по-близо до споразумение за прекратяване на огъня. Вероятно е това да се случи, тъй като има натиск и върху двете страни".

Това обясни пред БНР дипломатът Стефан Тафров, бивш посланик на България в Организацията на обединените нации.

"Върху Израел е от страна на САЩ и други западни страни като Великобритания. Върху палестинците има натиск от страна на арабските държави. Продължаването на войната не е в интерес на никого. Дестабилизира много силно региона. Страни като Египет, които играят ключова роля при преговорите, настояват това да се случи".

Още: Постигнат е пробив за освобождаване на заложниците? Израел отрече

Като още една предпоставка това да се случи Тафров посочи и увеличаващите се жертви от страна на Израел. 

"Тази война започна да показва своите ограничения. Целта да се унищожи "Хамас“ е доста размита. Това е терористична организация, но тя има масова подкрепа сред населението на Газа и част от Западния бряг. Няма ясна дефиниция какво точно означава да се унищожи. Въпросът с израелските заложниците винаги е стоял на първо място. Те са илюстрация за провала на Нетаняху при осигуряване сигурността на израелците. Това няма да му бъде простено политически. Той има интерес да приключи с този въпрос час по-скоро. И от двете страни имат проблем с лидерството. Когато той бъде решен, тогава може да се мисли за по-трайно решение", отбеляза още дипломатът.

"Нетаняху е против палестинска държава. Въпросът може да бъде решен само ако той падне от власт и дойде по-умерената тенденция. Тя може да възкреси духа на Споразумението от Осло. Не е необходимо новата палестинска държава да притежава армия. Тя може доброволно да се съгласи да няма".

Още: Стефан Тафров: Главните врагове на палестинците са „Хамас“ и „Хизбула“, а не Израел

Стефан Тафров коментира и темата с хутите. Според него няма друг изход освен ударите по тях: "Икономическото значение но корабоплаването през Червено море е огромно. Трябва да се намалят способностите на хутите. Тези удари, които са доста добре премерени, ще продължат, за да не се повишат цените на петрола и на стоките".

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес