Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

СЗО: Всяка трета жена е претърпяла насилие

09 март 2021, 19:31 часа • 3824 прочитания

Всяка трета жена в света вече е претърпяла физическо или сексуално насилие, заяви Световната здравна организация, предупреждавайки, че пандемията от коронавируса задълбочава проблема.

Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече

В доклад здравната агенция на ООН установява, че около 30% от всички жени и момичета на възраст над 15 години - около 736 милиона - вече са били жертви на подобно насилие през своя живот, главно от интимните им партньори.

"Насилието срещу жени е ендемично във всяка държава и култура, причинявайки вреда на милиони жени и техните семейства", заяви ръководителят на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус и добави, че проблемът "е изострен от пандемията от Covid-19".

Д-р Клаудия Гарсия-Морено, която е съавтор на доклада, призна, че експертите все още очакват пълните данни, показващи въздействието на пандемията. Но здравната криза очевидно е оказала отрицателно въздействие, каза тя.

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

„Знаем, че ситуацията при много жени се е влошила“, каза тя пред АФП, като посочи по-специално 641 милиона жени и момичета над 15 години, които са се сблъсквали с насилие от страна на интимния им партньор.

„Жените, които вече са били под насилие, са попаднали в капан в пандемичната ситуация“, каза тя. "Изведнъж те се оказват по-изолирани и в постоянна връзка с партньора си насилник."

В същото време допълнителният финансов натиск и стресът от оставането на децата у дома, наред с други предизвикателства, рискуват да предизвикат нови злоупотреби. „Знаем, че някои от факторите, които допринасят за обостряне на домашното насилие, сега са налице“, каза Гарсия-Морено.

Докладът, публикуван днес, се базира на глобални данни от 2000 до 2018 г. Той следва предишен доклад по темата от 2013 г., но Гарсия-Морено каза, че сравненията са сложни поради промяна в методологията и достъпа до много повече данни за втория доклад. Това, което е ясно, каза тя, е, че "процентите са неприемливо високи и се нуждаят от спешни действия".

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Злоупотребата от страна на интимния партньор е най-честата форма на насилие над жени в световен мащаб, се казва в доклада, засягайки цели 26% от всички жени и момичета над 15 години. В същото време 6% от жените са били подложени на сексуално насилие от друг, различен от техния съпруг или партньор, се посочва в доклада.

Значителната стигма около този въпрос означава, че истинската цифра вероятно е много по-висока, се казва в него.

Тревожна констатация е, че партньорското насилие често започва много рано в живота, като почти една четвърт от всички 15-19-годишни момичета, които са били във връзка, са подложени на физическо или сексуално насилие от партньора си.

"Това е притеснително, защото очевидно в ранната възраст има важни моменти както за здравето, така и за развитието, а също и за основите на здравите взаимоотношения," каза Гарсия-Морено.

Въпреки че нивата на насилие над жените са "неприемливо високи навсякъде", има ясни регионални различия, каза още тя. В по-бедните страни обикновено има по-високи нива от по-богатите държави, а регионът на Океания отчита най-високите нива, като около 51% от жените на възраст 15-49 години са преживели партньорско насилие през живота си, показва докладът. Южна Азия и Африка на юг от Сахара също отбелязват особено високи нива на такова насилие (съответно 35% и 33%), докато Южна Европа е с най-ниски нива - 16%. "Това вероятно е отражение в някаква част от способността на жените да напускат насилствени връзки, повече достъп до услуги, повече правна защита", каза Гарсия-Морено.

Тедрос от своя страна подчерта необходимостта от спешни действия за справяне с проблема.

"За разлика от Covid-19, насилието над жени не може да бъде спряно с ваксина", каза той.

Вместо това, според него, правителствата и общностите трябва да работят за „промяна на вредните нагласи, подобряване на достъпа до възможности и услуги за жените и момичетата и насърчаване на здравословни и изградени на основата на взаимно уважение отношения.“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес