От Световната здравна организация смятат, че през следващите месеци отмяната на ограничителните мерки и повишената мобилност може да доведе до увеличаване броя на случаите, предава ТАСС.
Седмичният брой на случаите от COVID-19 в Европа е намалял от 1,7 млн. в средата на април до около 685 000 миналата седмица. Това означава намаление с 60% за един месец, съобщи днес директорът на Европейското бюро на СЗО Ханс Клуге.
Той поясни, че миналата седмица заболеваемостта все още е била висока в осем държави от региона с повече от 150 нови случая на 100 000 души население.
„Пандемията все още не е приключила”, каза той.
От СЗО са на мнение, че през следващите месеци отмяната на ограничителните мерки и повишаването на мобилността на хората може да доведе до увеличаване на случаите от коронавирус в Европа.
„Ако бъдат смекчени социалните мерки, както се прави сега в голяма част от държавите, ще бъде нужно да се удвоят усилията за тестиране и секвениране, изолация, проследяване на контактите, карантина и ваксиниране, за да се запази контролът и тенденцията към намаляване на инфекциите”, подчерта Клуге.
Що се отнася до ваксинирането, само 23% от жителите на европейския регион са получили първа доза от ваксината, а 19,11% са имунизирани напълно, каза Клуге.
Новата мутация на коронавируса B.1.617, регистрирана за първи път в Индия, в момента е открита в поне 26 от общо 53 европейски държави. В по-голямата си част случаите са свързани с международни пътувания, но има и по-нататъшно разпространение и в европейските държави.
„Все още проучваме новия вариант, но той е способен да се разпространява бързо и да измести британския щам B.1.1.7, който стана доминиращ в Европа”, подчерта Клуге.
В държавите от Европа ваксинирането на хора над 80-годишна възраст е достигнало 75%. Приоритетът за ваксиниране на възрастни хора дава плод и влиянието на общественото здраве е очевидно.
От началото на април броят на новите случаи от средата на април е започнал да намалява сред всички възрастови групи, но най-бързо са намалели показателите сред възрастните хора.
Седмичната заболеваемост сред лицата над 80-годишна възраст в региона е намаляла от 27,4 на 100 000 човека в средата на декември миналата година до 6,2 през първата седмица на май. В тази възрастова група се наблюдава и спад на смъртността от 4,6 % на 0,9.