Германският енергиен регулатор забрани на „Газпром” да използва допълнителните мощности на тръбопровода OPAL за транспортирането на газ в Европа.
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Забраната влиза в сила от 14 септември. Според регулатора, „Газпром” има алтернативни транспортни маршрут и пунктове за доставка, за да изпълни задълженията си към Европейския съюз”, гласи съобщение на германската агенция. Тя предупреждава ,че нарушенията ще се наказват с глоби.
Във вторник Съдът на ЕС отмени решение Еврокомисията от 2016 г. за разширяването на достъпа на "Газпром" до OPAL с довода, че това нарушава принципа на енергийната солидарност. Сега руската компания трябва да съкрати транспортирането по тръбата до половината от транзитната й мощност.
В Киев окачествиха случилото се като "приятен сюрприз". Според полската държавна енергокомпания транзитът през Украйна може да нарасне с 12,5 млрд кубика годишно.
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
В Русия не изключват възможността да се обжалва решението на Съда на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
Припомняме, че Заради регулаторни ограничения "Opal", който приема газ от "Северен поток" в Германия, дълго време не е напълно натоварен. През октомври 2016 г. ЕК одобри разширяване на достъпа на "Газпром" към "Opal". Изключителното право на руския холдинг да използва 50 % от транзитните мощности на "Opal" (12,8 милиарда куб. м) остана в сила.
Освен това Еврокомисията разреши на "Газпром" да участва в търгове за още 40% от транзитните мощности на "Opal" (около 10,2 милиарда куб. м.
През декември 2016 г. правителството на Полша и компания PGNiG подадоха жалби в Европейския съд, в които се посочва, че решението на ЕК противоречи на принципите за диверсификация на доставките и създава опасност за тяхното нарушаване или спиране.
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"