Съдът на Европейския съюз постанови, че спорната полска съдебна реформа от 2019 г., която се отнася най-вече до дисциплинарните процедури за съдиите в страната, нарушава правото на ЕС.
"Върховенство на закона: полската съдебна реформа от декември 2019 г. нарушава правото на ЕС", тъй като подкопава независимостта и безпристрастността на съдиите", се казва в решението на базирания в Люксембург съд, цитирано от АФП.
Брюксел веднага похвали решението, като заяви, че то "решава въпроса окончателно", добавя БГНЕС.
"Денят е важен за възстановяването на независимото правосъдие в Полша. След това решение законът за съдебната власт ще трябва да бъде съответно адаптиран... Призовавам полските власти да се съобразят изцяло със съдебното решение", заяви комисарят по правосъдието на ЕС Дидие Рейндерс.
Полският министър на правосъдието Збигнев Зиобро отхвърли присъдата, заявявайки, че тя "не е написана от съдии, а от политици, защото представлява явно нарушение на европейските договори". "Върховният съд на Европейския съюз е корумпиран... Присъдите се пишат по време на ловни излети и по време на банкети, напоени с алкохол", каза той.
Той не предостави допълнителни подробности, освен че заяви, че "европейските медии са разкрили гигантския (корупционен) скандал" преди няколко години.
Зиобро, който е и главен прокурор на страната, е лидер на ултраконсервативната партия "Суверенна Полша", която е младши коалиционен партньор на управляващата партия "Право и справедливост" (ПиС).
Управляващите в Полша консерватори са в конфликт с Брюксел от идването си на власт през 2015 г. заради твърденията, че Варшава не спазва изцяло законите на ЕС, особено по отношение на съдебната система.
През 2021 г. съдът в Люксембург наложи на Полша глоба в размер на 1 000 000 евро на ден за това, че е отказала да преустанови дейността на оспорваната от нея дисциплинарна камара на Върховния съд. Сега натрупаните глоби възлизат на повече от 550 милиона евро.
Съдът заяви, че ежедневните глоби вече ще бъдат спрени, но Полша ще трябва да плати всяка сума, която все още се дължи.
ОЩЕ: Как Полша получи 58 млрд. евро от Плана за възстановяване след проведена съдебна реформа?