Компанията Apple бе обвинена, че е повишила цените на приложенията в App Store за милиони потребители във Великобритания, предава АФП.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Съдебният иск, подаден от експерта по цифрова икономика Рейчъл Кент, все още не е получил зелена светлина от Британския апелативен трибунал за конкуренция. В него се призовава американския технологичен гигант да изплати обезщетение на клиентите си.
До 19,6 милиона потребители в Обединеното кралство могат да получат право на обезщетение на обща стойност до 1,5 милиарда британски лири (2,1 милиарда долара, 1,7 милиарда евро), се твърди в преписката.
Това се случва, след като през март британският регулаторен орган за защита на конкуренцията започна разследване срещу Apple, фокусирайки се върху използването на App Store от американския технологичен гигант.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Кент, който е и преподавател в "Кингс Колидж", твърди, че тъй като App Store е единственият начин да се свалят приложения за iPhone или iPad, платформата се държи като монополист.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
„App Store беше брилянтен шлюз за редица интересни и иновативни услуги, които милиони от нас намират за полезни, включително и аз“, добави тя в изявление.
„Но тринадесет години след старта си той се превърна в единствения портал за милиони потребители.“
Кент заяви, че "Apple ревниво защитава достъпа до света на приложенията и начислява такси за влизане и използване, които са напълно неоправдани."
Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон
Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)
"Това е поведението на монополиста и е неприемливо."
Отговаряйки на обвиненията, Apple определи иска като "безполезен", като посочи "непоклатимия ангажимент към потребителите и многото предимства, които App Store донесе на иновациите в икономиката на Обединеното кралство".
В исковата молба се посочва, че обикновено 30% от приходите от приложения, отиват за Apple.
„Това ... е незаконен набег върху портфейлите на клиентите на Apple, не е свързан с разходите за предоставяне на въпросните услуги“, добавя той.
Междувременно миналия месец ЕС официално обвини Apple в несправедливо потискане на конкуренцията за стрийминг на музика чрез своя App Store.