Световните военни разходи отново са нараснали през 2021 г. и са поставили нови рекорди, предаде Франс прес. Според доклада на Стокхолмския международен институт за изследване на мира, въпреки икономическите последици от пандемията от коронавирус, световните военни разходи са се увеличили с 0,7 процента през миналата година.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
"През 2021 г. военните разходи се увеличиха за седма поредна година, достигайки 2,1 трилиона долара. Това е най-високата стойност, която някога сме регистрирали", заяви пред АФП анализаторът от института Диего Лопеш да Силва.
Разходите на Русия са нараснали с 2,9 на сто за трета поредна година до 65,9 милиарда долара. Военните разходи на Русия представляват 4,1 процента от БВП на страната, което е "много по-високо от средното за света", заяви Лопеш да Силва.
Приходите от износа на нефт и газ помагат на страната да финансира тези големи военни разходи. По думите му обаче е трудно да се предвиди дали Русия ще успее да поддържа това ниво на разходи предвид вълната от санкции, наложени от Запада в отговор на агресията в Украйна.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
От друга страна, военните разходи на Украйна са се увеличили със 72 на сто след анексирането на Крим през 2014 г. Въпреки че до 2021 г. тези разходи са намалели с над 8 процента до 5,9 милиарда долара, те все още представляват 3,2 на сто от БВП на страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
С нарастването на напрежението в Европа страните членки на НАТО увеличиха разходите си. Миналата година осем страни членки на алианса постигнаха целта си да изразходват 2 процента от БВП за военния бюджет. Съединените щати, които макар и да изпревариха всички останали държави с 801 милиарда долара, похарчени през 2021 г., се противопоставиха на световната тенденция и намалиха разходите си с 1,4 процента.