Международният туризъм се е свил със 70% през първите 8 месеца на 2020 година заради мерките срещу новия коронавирус, съобщават от Световната туристическа организация (СТО) във вторник, цитирани от AFP, предава БГНЕС.
Пиковият летен сезон на Северното полукълбо е опустошен от ограниченията за пътуване, като пристигащите туристи са намалели с 81 процента през юли и с 79 процента през август, се казва в изявление на базирания в Мадрид орган на ООН.
Имаше 700 милиона по-малко пристигания между януари и август, отколкото през същия период на година по-рано, което доведе до загуба на приходи от 730 милиарда долара – като този спад е повече от 8 пъти по-гоям от регистрирания след икономическата криза от 2009 г., се добавя в съобщението.
„Този безпрецедентен спад има драматични социални и икономически последици и излага милиони работни места и предприятия на риск“, заяви в изявление ръководителят на СТО Зураб Пололикашвили.
Азиатско-тихоокеанският регион, който беше засегнат първо от пандемията, отбеляза най-голям спад в пристигащите от порядъка на 79 процента.
Следват го Африка и Близкия изток с 69% спад, Европа с 68% по-малко международни посетители и Америка, където пристигащите са намалели с 65%.
Докато спадът в Европа през лятото беше по-малко силен, отколкото в други региони - 69 процента през август, новите ограничения за пътуване, наложени за борба с втората вълна от инфекции с Covid-19, сега ограничиха възстановяването, заяви органът на ООН.
СТО прогнозира, че международните туристически пристигания ще спаднат със 70 процента за 2020 г. като цяло и няма да се възстановят преди края на 2021 г.
Около един на всеки пет експерти, консултирани от органа, виждат отскок едва през 2022 г.
През 2019 г. международните туристически пристигания са се увеличили с 4,0 процента до 1,5 милиарда, като Франция е най-посещаваната държава в света, следвана от Испания и САЩ.
Последният път, когато международните туристически пристигания отбелязват годишен спад, е през 2009 г., когато световната икономическа криза доведе до намаление с 4,0%.