Да бъде оказвана повече подкрепа на бедните хора особено на фона на растящите цени на храната вследствие на конфликта в Украйна. За това призова високопоставен служител на Световната банка, предаде БГНЕС.
Развиващите се и зависими от вноса страни са силно засегнати от инвазията на Русия в Украйна. На двете страни се падат повече от една четвърт от годишните продажби на пшеница в света.
„Не става въпрос толкова за наличността на храна“, каза Мари Пангесту, управляващ директор на Световната банка, пред АФП по време на седмицата на климата в Близкия изток и Северна Африка в Дубай. „Производството в момента е адекватно, независимо дали говорим за пшеница, ориз или царевица, които са основните хранителни продукти. Става дума по-скоро за достъпност. Освен да се уверим, че потокът от стоки и торове не е възпрепятстван, ние наистина трябва да се уверим, че бедните домакинства ще имат нормален достъп до храна“, допълни Пангесту.
36 страни са жизнено зависими от вноса на пшеница от Украйна и Русия - най-вече тези в Африка и Близкия изток. Сред засегнатите са Египет, Ливан, Тунис и разкъсания от война Йемен, чиято хуманитарна криза вече се смята за най-тежката в света.
Проблемите с веригата за доставки, причинени от пандемията, бързо се влошиха след инвазията в Украйна, което пък допълнително увеличи цената на храната.
Доклад на Международния валутен фонд, публикуван в сряда, установи, че температурите в Близкия изток и Централна Азия са се повишили с 1,5 градуса по Целзий от 90-те години на миналия век - два пъти над средното за света. Това прави региона „фронтова линия“ на климатичната криза, като продоволствената сигурност и общественото здраве са в опасност.
Още: Световната банка: 60 милиона души ще са в крайна бедност заради коронавируса