Трите управляващи партии в Германия настояват канцлерът Олаф Шолц да наблюдава "задълбочено" реформите на Унгария в областта на върховенството на правото. Той е призован да подкрепи отпускането на милиарди задържани средства от ЕС само ако Будапеща докаже, че наистина се стреми да адресира проблемите си, свързани отстъплението от демокрацията.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
ОЩЕ: Европейският парламент: Унгария вече не е демокрация
Страните от ЕС ще трябва да решат следващия месец дали да спрат около 7,5 млрд. евро от европейските фондове за Унгария в рамките на механизма за обвързване с върховенството на закона, или да преценят, че антикорупционните реформи, които Будапеща представя като мярка, са достатъчни за отпадане на санкциите.
Припомняме, че ЕК предложи през септември орязване на евросредства за Унгария по три оперативни програми, свързани с кохезионната политика. По подобен начин ЕС задържа достъпа на правителството на Виктор Орбан до 5,8 млрд. евро от фондовете за възстановяване от пандемията и изисква допълнителни съдебни реформи, преди да отпусне тези средства.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
ОЩЕ: Нови времена, същата диагноза: ЕК пак удари Унгария и Полша
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Тази седмица активисти за борба с корупцията в Будапеща предупредиха, че унгарският министър-председател мами ЕС с обещанията си за реформи - експерти и активисти определят като недостатъчни.
В Берлин законодателите в Бундестага споделят тези опасения, пише Politico. Парламентарните групи на Социалдемократическата партия на Шолц, на "Зелените" и на Свободната демократическа партия - трите формации в управляващата коалиция - планират да внесат предложение за гласуване в четвъртък, с което да поискат от правителството "задълбочена оценка" дали реформите в Унгария имат "устойчиво въздействие на практика". Ако това не бъде счетено за вярно, тогава правителството трябва да изготви позиция със съответните последствия и да гласува за спиране на плащанията към Будапеща.
"Съществуват сериозни съмнения относно политическата воля на унгарското правителство да осъществи необходимите реформи не само на хартия, но и на практика", се казва в парламентарното предложение, цитирано от брюкселската медия. Като се има предвид, че то е подкрепено от трите управляващи партии, които имат мнозинство в парламента - ще бъде прието.
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Документът също така призовава Европейската комисия да "гарантира", че предложените от Унгария реформи са достатъчни, за да се отстранят всички недостатъци в областта на върховенството на закона. Докато ЕК не може да гарантира това, текстът инструктира германското правителство да гласува за спиране на 7,5 млрд. евро и да промени позицията си само ако Унгария може да представи "подходящи доказателства", че е предприела "ефективни коригиращи действия".
В крайна сметка гласуването в Съвета на ЕС за спиране на плащанията ще изисква квалифицирано мнозинство. Редица държави, сред които Нидерландия, Белгия и Ирландия, вече са заели критична позиция спрямо Унгария, а отрицателен вот от страна на Германия може да се окаже решаващ за блокирането на средствата.
Миналия месец Орбан получи студен душ в Берлин, когато посети Шолц и се опита да събере подкрепа за позицията на Будапеща, тъй като Германия му отправи предупреждение относно върховенството на правото.
Михаел Линк - депутат от свободните демократи в германския парламент, заяви, че е важно както за ЕК, така и за правителството в Берлин, да защитят демократичните ценности в целия ЕС. "Орбан не трябва да избягва необходимите реформи за възстановяване на върховенството на закона в страната си, като прави половинчати компромиси и козметични промени", каза Линк. "В никакъв случай не става дума за санкциониране на правителството на Орбан, а за устойчиво укрепване на върховенството на закона, което Унгария доброволно пое като ангажимент при присъединяването си към ЕС, и за защита на бюджета на ЕС от злоупотреби".